24 Eylül 2020 Perşembe 18:19

Polonyalı sağ görüşlü gazeteci: “Yahudiler acımasız, Holokost bir efsane”

Polonya’nın aşırı sağ görüşlü gazetecisi Rafal Ziemkiewicz’in son yazdığı kitabında, Yahudilerden “acımasız insanlar” şeklinde söz ederek, Holokost’u da bir efsane olarak nitelemesi savcılığa şikayet edildi.

Dünya 2518 görüntüleme 1 yorum
11 Haziran 2020 Perşembe

Medya ve basındaki ırkçılığı gözlemleyen The Open Republic Association adlı kuruluş, Varşova Savcılığı’na yazdığı şikayet dilekçesinde, Ziemkiewicz’nin son kitabının günümüzün nefret söyleminin tam bir örneği olduğunu belirtti. Geçtiğimiz hafta raflara çıkan kitapta aşırı sağcı yazar, genç İsraillileri de “Ölüm makineleri” olarak nitelemişti.

The Open Republic Association kurumunun şikayet dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Kitabın antisemitizmi sistematik olarak yayarak toplumumuz da bir nefret dalgası yaratmak için yazıldığı aşikardır. Kitap aynı zamanda Holokost gerçeğine de şüphe ile yaklaşmakta, ‘Yahudiler hayatta kalmak için acımasız olmak zorundalar’ gibi mesnetsiz iddialar ortaya atmaktadır.” 

Bilim kurgu hikayeleriyle de ünlü olan  yazar Rafal Ziemkiewicz, 2018 yılında İngiltere’de davet edildiği bir organizasyona gitmekten son anda vazgeçmişti. 

Yazarın iptal sebebi ise, bazı İngiliz meclis üyesi ve aktivistlerin yazarı,  anti-İslam, Antisemit ve gey düşmanı olarak nitelemeleriydi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR