25 Temmuz 2021 Pazar 19:13
Radisson

Protestolar devam ederken Soros’la ilgili komplo teorileri de artıyor

Amerika’da protestolar devam ederken, özellikle sağcı kesimde, olayların arkasındaki ismin milyarder liberal George Soros olduğu yönündeki iddialar da arttı. Soros’un göstericilere para ödediği ve hatta protestoların yakınında tuğla yığınları ayarladığı iddiaları özellikle sosyal medyada geniş yer buluyor.

Dünya 4749 görüntüleme Sesli Dinle
24 Haziran 2020 Çarşamba

Bitmek bilmeyen komplo teorilerinin hedefi olan milyarder yatırımcı ve iş insanı George Soros, ABD'yi sarsan siyahilere karşı polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestoları finanse etmekle itham ediliyor.

Bazı Cumhuriyetçi liderler de dahil olmak üzere, sağ kesimde giderek artan sayıda insan tarafından güçlendirilen Soros hakkındaki online yayınlar son haftalarda hızla arttı. Aşırı sağcı ve muhafazakâr gruplar, bir kampanya başlatarak yönetime Soros için, "İç terörizme olan finansal desteğini ve yıllardır devam eden yolsuzluğunu araştırın" çağrısında bulunuyor.

89 yaşındaki George Soros, dünya genelinde liberal gruplara ve otokrasi karşıtı oluşumlara kişisel servetinden yaptığı bağışlar nedeniyle aşırı sağcının 'doğal hedefi' haline gelmiş durumda. Macar asıllı Amerikalı, Yahudi iş adamı aynı zamanda antisemit saldırıların da hedefindeki isim.

İftira ve İnkârla Mücadele Birliği'nin (Anti-Defamation League -ADL) araştırmasına göre, mayıs ayı sonlarında, Soros'la ilgili Twitter'da paylaşılan olumsuz iletilerin sayısı günde 20 binlerden 500 binlere yükseldi.

Radikalizm ve kutuplaşma ile ilgili çalışmalarıyla bilinen Londra merkezli Stratejik Diyalog Enstitüsünün araştırmasına göre, sadece mayıs ayında Facebook'ta Soros'u hedef alarak yapılan olumsuz yorum sayısı 68 bin 746'yı buldu. Soros'a yönelik bir önceki rekor düzeydeki çevrimiçi saldırı ise 38 bin ileti ile 2018'de ABD'ye giden göçmenleri örgütlediği iddiasıyla yapılmıştı.

Seslendiren: Janet Mitrani

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel