22 Ocak 2021 Cuma 19:49
2n14

Dış tehdit algısı değişmedi

Kadir Has Üniversitesinin her yıl yaptığı ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’, en büyük dış tehditlerin ABD ve İsrail olarak görüldüğünü bir kez daha ortaya koydu.

Toplum 6563 görüntüleme Sesli Dinle
24 Haziran 2020 Çarşamba

  Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda, her yıl gerçekleştirilen “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”, nisan ayında Türkiye’nin nüfus yapısını temsil eden 26 ilde bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.

En büyük sorun Suriye ama en büyük tehdit ABD

  Araştırmaya katılanlar Türkiye’nin en önemli dış politika konularını sınır ötesi terör ile mücadele ve Suriye’deki iç savaş olarak belirlerken, dış tehditlerde ilk iki sırayı son yıllarda olduğu gibi ABD ve İsrail aldı. Yüzde 70 ABD’yi, yüzde 66,7 de İsrail’i en büyük dış tehdit olarak görüyor. İsrail’i tehdit olarak algılamayanların ve kararsız olanların oranı da geçtiğimiz yıla göre biraz yükseldi.

Türkiye – İsrail ilişkilerinin normalleşmesi

  “Son dönemde Türkiye’nin dış politikasında karşılaştığı en önemli sorun hangisidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 2,8’i İsrail ile ilişkiler yanıtını verdi. Bu yanıt, daha önceki yıllarda hiç gündeme gelmemişti.

  “Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini destekliyor musunuz?” şeklindeki soruya ‘Evet’ yanıtını verenler geçen yıla oranla yüzde iki azalarak yüzde 21,3’e gerilerken, ‘Hayır’ diyenlerin oranındaki azalma dikkat çekti.

Seslendiren: Janet Mitrani

  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU