24 Eylül 2020 Perşembe 17:45

Hollanda ulusal demiryolundan ‘Holokost anma’ için 5 milyon Euro

Hollanda ulusal demiryolu şirketi, üç eski toplama kampı Westerbork, Vaught ve Amersfoort’taki müzeler dahil olmak üzere Holokost anma kurumlarına 5 milyon Euro bağışlayacağını açıkladı.

Dünya 1774 görüntüleme
1 Temmuz 2020 Çarşamba

Hollanda Yahudileri teklifin hayal kırıklığı yaratacak kadar düşük olduğunu belirterek, Nederlandse Spoorwegen demiryolu şirketinin teklifini gözden geçirmesini istedi. 

NS (Nederlandse Spoorwegen) geçen yıl, Holokost kurtulanlarına tazminat olarak ödemek için 40 milyon dolardan fazla bütçe ayırmıştı. Aynı zamanda Holokost anma projelerine milyonlarca dolar harcamıştı. Fakat WJRO (Dünya Yahudi Tazminat Organizasyonu) ve Hollanda Yahudi Kuruluşları Merkezi Kurulu, ortak bir açıklamada NS şirketinin, ailelerini ölümlerine taşıdığı Yahudilere de doğrudan tazminat ödemesi gerektiğini belirtti. NS şirketinin Holokost sırasında 102 bin Yahudi’yi ölüme gönderdiği tahmin ediliyor. 

Merkezi Yahudi Kurulu Başkanı Eddo Verdoner, kurulunun NS Başkanı Roger van Boxtel ile yaptığı toplantı hakkındaki yazılı açıklamasında, “Geçmişi kabul edip Yahudi toplumu ile birlikte çalışarak ‘toplu bir kabul ifadesi’ sunmak yerine, NS bir kez daha Holokost zamanında NS şirketinin davranışları ile perişan olan Yahudi toplumunu dikkate almamayı seçmiştir. Bizce NS şirketi teklifini gözden geçirmelidir” dedi. 

WJRO Operasyonlar Başkanı Gideon Taylor da konu hakkında, “NS şirketinin bu fırsatı kullanmamayı seçmesi çok yazık” açıklamasında bulundu. 

NS şirketi eleştirilere doğrudan karşılık vermedi. NS, tazminat harcamalarının ve anma projelerine katkılarının özetini içeren yazılı açıklamasında, “NS, işgalci kuvvetlerle iş birliğinde bulunarak yaptığı bu sınır dışı etme faaliyetlerini, şirket tarihinde kara bir sayfa olarak niteler” ifadelerini kullandı. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR