10 Ağustos 2020 Pazartesi 19:30

İsrail’den uçan araba

İsrail-Yavneh’te kurulu Urban Aeronautics, 20. yüzyılın ikinci yarısında doğan dünya vatandaşlarının sadece fantastik filmlerde gördüğü bir hayali gerçekleştirmek üzere, uçan araba…

Dünya 3165 görüntüleme
6 Temmuz 2020 Pazartesi

Asıl işi şehir içinde kullanılabilecek drone’lar geliştirmek olan firmanın ‘Uçan Uber’i başarılı olursa ilk olarak İsrail’de acil servislerin hizmetinde olacak.

Son 60 yıldır insanlığın hayali olan, ünlü TV dizisi kahramanı George Jetson’un uçan araba hayali halen gerçekleşmiş değil. Ancak bu konuda çalışan dünyada bir düzine şirket var. Amaç şehir ortamında kullanılabilecek, pratik, ucuz, dört tekerleği ile kara yollarında giderken gerektiğinde dikine havalanabilecek bir araç yapmak.

Urban Aeronautics bugünlerde yine kendi ürünü olan Cormorant adlı ‘insansız drone’nunu uçan araba olarak modifiye etmek için çalışıyor.İsrailli firmanın uçan araba üzerine çalışan diğer şirketlerden farklı iki önemli özelliği var: Bunlardan ilki, CityHawk adını verdikleri arabanın kanatları ve dışarıdan herhangi bir pervanesi de yok. Araba, altına ve kuyruk içine yerleştirilmiş, firmanın uzun yıllardır üstünde çalıştığı, jet tarzı hava itici fanlar yardımıyla havalanıp uçuyor. Diğer özelliği ise,bir kaldırıma veya bir çatıya inecek kadar küçük olması.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL