27 Eylül 2020 Pazar 10:31

Maske takma mecburiyetini Holokost’a benzeten Kansas gazetesi özür diledi

ABD-Kansas’ta haftalık bir gazete Vali Laura Kelly’nin maske takma talimatını Nazilerin, Yahudilere “Ölüm trenine binin” emrine benzeten bir karikatür yayınladı.

Dünya 3126 görüntüleme
6 Temmuz 2020 Pazartesi

Tepkiler üzerine gazete özür diledi ve karikatürü online yayından çıkardı.

Karikatürde maskeli kişinin Vali, maskenin üzerinde de İsrail ve Yahudiliğin sembolü Davut’un yıldızı figürü olması da resmin verdiği imajı daha da radikal yapıyordu. Aslında hedef Yahudiler değil, ABD’de başkanlık yarışının yaklaşması ile alevlenen ülkenin iki en büyük partisi arasındaki siyasi çekişme idi.

Karikatürü haftalık yayın organı Andersson County Review’nun sahibi ve Cumhuriyetçi Parti’nin Bölge Başkanı Dane Hicks çizdi. Hicks maske takmayı bölgede zorunlu hale getiren Demokrat Vali Laura Kelly’nin sert kararını eleştirmek istedi.

Vali Kelly tepkisinde, karikatürün utanç verici olduğunu belirtirken, New York Times’da yer alan bazı yazılarda da karikatür eleştiri yağmuruna tutuldu. İftira ve inkarla mücadele eden Yahudi kurumu ADL Başkanı da karikatürü eleştiren bir tweet paylaşınca karikatür yayından kaldırıldı.

Dane Hicks özür açıklamasında, ABD ve dünyanın başka bölgelerinden Yahudi liderlerle görüştüğünü, yakın tarihte olanlar ile ilgili olarak (Holokost) ayrıntılı bilgi aldığını, öğrendiklerinden sonra çizdiği karikatürün yarattığı infiali idrak ettiğini belirterek affedilmesini istedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR