19 Ocak 2022 Çarşamba 04:23
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İspanya antisemitizmin uluslararası tanımını kabul etti

İspanya, sebepsiz yere İsrail’i sistematik olarak eleştirmeyi de antisemitizm sayan Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (International Holocaust Remembrance Alliance-IHRA) Yahudi düşmanlığı tanımını kabul ettiğini açıkladı.

Dünya 3882 görüntüleme
23 Temmuz 2020 Perşembe

spanya Yahudi Cemaatleri Federasyonu çarşamba günü yaptığı yazılı bir açıklamada, konuyu gündeme getirdi ve İspanya hükümetine teşekkürlerini belirtti. 

IHRA, antisemitizm tanımında Yahudi düşmanlığının değişik türlerini tarif ediyor. 

Buna göre Yahudilere ayırımcılık yapmak , nefret etmek, soykırımın inkarı, ve bazı durumlarda sebepsiz ve sistematik olarak İsrail’i eleştiren veya kötüleyen ifadeleri gerçek olmayan söylemler yaratmak için kullanmak antisemitizm sayılıyor. 

İspanya 34 ülkenin üyesi olduğu IHRA’nın 2008 yılından beri üyesi.  Haziran ayında da İspanya’ya bağlı Bakear Adaları  parlamentosu tüm üyelerin katılımı ile aldığı bir kararda, İsrail karşıtı BDS örgütü hareketini IHRA tanımına göre antisemit olarak nitelemişti. 

Şimdiye kadar İspanya’nın bağımsız yargısı değişik davalarda BDS’yi ırkçılık ile suçlamasına rağmen, yasama organı ilk defa böyle bir karara imza attı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental