25 Ekim 2020 Pazar 05:17

D vitamini eksikliği vücudun COVID-19 direncini yok ediyor

İsrail’in Bar-İlan Üniversitesinden Dr. Dmitry Tworowski ve Alessandro Gorohovski’nin yaptığı bilimsel araştırmanın ortaya çıkardığına göre, vücuttaki D vitamini eksikliği korona virüsünün enfeksiyon riskini arttırıyor.

Dünya 2059 görüntüleme
27 Temmuz 2020 Pazartesi

D Vitamini uzun bir süredir bilim adamları tarafından, beyin fonksiyonları, kemik sağlığı, metabolik denge konusunda vücudun önemli bir ihtiyacı olarak biliniyor. D vitamini aynı zamanda vücudun doğal bağışıklık sisteminin güçlü olmasında en büyük etkenlerden biri.

İsrail Halk Sağlığı Servisi (LHS) ve Bar İlan Tıp Fakültesinin ortak yaptığı ampirik araştırmada 782 COVID-19 vakası ile 7807 sağlıklı kişinin kanları analiz edildi. Sonuçta vücutlarında D vitamini eksikliği olan kişilerin COVID-19 karşısında çok daha hassas oldukları, tüm etkenlerden bağımsız olarak D vitamini eksikliğinin hastalığın enfeksiyon yapma riski yapma olasılığı arasında direkt bir ilişki olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları araştırmanın sonuçlarının salgın ile mücadelede çok önemli bir aşama olduğunu belirtiyor. Araştırma, daha evvel ortaya çıkarılan, COVID-19’un ile solunum yetmezliğine yol açtığı hastalar  ile D vitamini eksikliği arasındaki korelasyonu da teyit ediyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR