29 Kasım 2020 Pazar 08:11

ABD’de siyahilerin hakları savunucusu Lewis: “İsrail ile omuz omuza olmalıyız”

ABD’de siyahilerin yurttaşlık hakları için ezelden beri mücadele veren ve geçtiğimiz hafta hayata gözlerini yuman Temsilciler Meclisi Üyesi John Lewis, yaptığı konuşmalarından birinde “Sonsuza kadar İsrail ile omuz omuza olmalıyız” ifadesini kullanmıştı.

Dünya 1896 görüntüleme
27 Temmuz 2020 Pazartesi

ABD’de son haftalarda “polisin şiddeti İsrail polisinden öğrendiği” gibi komplo teorilerinin dolaştığı bir ortamda, Lewis’in vefatı sonrası, konuşmaları da gündeme geldi. ABD siyahi ayırımcılığını bizzat yaşamış biri olarak Lewis’in konuşmaları bugünkü İsrail karşıtı gösterilere tezat teşkil ediyor.

1940 doğumlu Lewis, ABD’de siyahilere karşı ırkçılığın yoğun olduğu bir ortam da yetişti ve Temsilciler Meclisi Üyesi oldu. ABD siyaset dünyasında sivil hakların ikonu olarak bilinen Lewis, siyahi nüfus yoğunluğu ile bilinen Georgia Eyaletinin 1987’den beri temsilcisiydi.

Vefatı sonrası geçmişte yaptığı konuşmaları gündeme gelen Lewis’in İsrail ve Yahudiler hakkında söyledikleri arasında şu ifadeler vardı:

“İsrail ile sonsuza kadar omuz omuza olmalıyız. İsrail bugün Ortadoğu’da en büyük dostumuzdur. İsrail ile işbirliği içinde olmazsak Tanrı da bize iyi davranmaz. Şimdiye kadar İsrail’i resmen beş defa ziyaret ettim, her defasında bu ülkenin ve insanlarından esinlendiğimi söylemek isterim. Eğer bu ülke için sesimizi yükseltmezsek ve onu savunmazsak tarih asla bizi affetmeyecektir. Yıllar evvel küçük bir çocukken Alabama’nın kırsalında arkadaşlarımla yürürken  siyahilere özgü şu özgürlük şarkısını söylüyorduk: ‘Hadi Musa git Mısır Kralına, söyle ona, bırak halkımı özgürce yaşasın.” İsrail, Ortadoğu’daki tek demokrasidir ve Amerikan demokrasisinin onu desteklemesi de bir görevdir.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL