24 Eylül 2020 Perşembe 17:34

Foxman, pandemiden etkilenen Holokost kurtulanları için işbaşında

İnkâr ve İftira ile Mücadele Birliği (The Anti-Defamation League - ADL) eski başkanı Abraham Foxman, pandemi sırasında zor durumda kalan Holokost kurtulanlarına yardım amaçlı yeni bir projenin liderliğini üstlendi.

Dünya 1114 görüntüleme
28 Temmuz 2020 Salı

Uzun süredir hiçbir projede görev almayan, 80 yaşındaki Abe Foxman iddialı bir hedefle adından söz ettiriyor; pandemi sırasında Holokost kurtulanlarını doyurmak için 28 milyon dolar toplamak.

Foxman, Met Konseyi adına ulusal girişimi yönetecek. Met Konseyi, bir sosyal hizmet örgütü ve yoksul New Yorklulara kaşer yemek dağıtanlar arasında en büyüğü. Nisan ayının başından beri, örgüt, Uber ile yapılan bir ortaklık sayesinde her hafta 1200’den fazla Holokost kurtulanına market alışverişi götürmekte. Ancak bu çalışma, Amerika’daki sayısı 75 bin olduğu tahmin edilen Holokost kurtulanları için yeterli olmuyor. Bu yüzden şimdi örgüt New York ve ülkenin geri kalanında yılda 10 bin kurtulanı, bir yıl boyunca doyurmaya yetecek kadar para toplamaya çalışıyor.

1940 yılında Polonyalı bir ailede doğan ve Yahudiliğini gizleyerek savaş sırasında hayatta kalabilen Foxman, “Naziler döneminde, gençliklerinde çok açlık çektiler. İyileştiremeyeceğimiz ve tamir edemeyeceğimiz birçok şey var; ama önleyebileceğimiz bir şey onların bir daha açlık çekmeleridir” dedi.

Milyonlarca Amerikalı pandemiden dolayı işlerini kaybetti ve aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya olabilir. Holokost kurtulanları özellikle risk altında. Yoksul Holokost kurtulanlarına finansal destek sağlayan bir örgüt olan The Blue Card’ın raporuna göre, 2018 yılında kurtulanların neredeyse üçte ikisi yıllık 23 bin dolar gelir ile yaşıyordu. Şimdi evde yalnız kalmaları ve bizzat market alışverişi yapmaktaki sağlık riskleri, onları daha da savunmasız hale getirebilir.

The Blue Card’ın yöneticisi Masha Pearl, “Onlar özellikle tehlike altında; kanser, hipertansiyon, diyabet ve bağışıklık sistemi bozukluklarından dolayı risk altında olan yaşlı kesimden daha da fazla,” dedi. Met Konseyi’nin yöneticisi David Greenfield’e göre neredeyse yarısı yoksul bir durumda olmak üzere 40 binden fazla kurtulan New York bölgesinde yaşıyor. Greenfield, “Bu, hayal edilemeyecek kadar kötü şeyler yaşamış kişilere yardım edebilmek için sınırlı süreli bir fırsat” yorumunu yaptı.

Organizasyonun Brooklyn’deki deposunda her hafta 1200’den fazlası kurtulanlara verilen, 8000 yardım kolisini hazırlamak için onlarca gönüllü çalışıyor. 86 yaşındaki Libora Engelsgteyn için yardım paketleri bir can simidi olmuş. O ve kızkardeşi Yevgeny’nin New York’ta yaşayan aileleri var fakat sık sık ziyaret edemiyorlar. Met Konseyinden gelen paketler ve konseyin atadığı sosyal hizmetlilerin kendilerini telefonla aramaları, Ukrayna’da doğmuş ve Holokost’u Sibirya’da yaşamış iki kız kardeşin hayata tutunmalarını sağlıyor.

Kurtulanların evde yalnız kalmalarıyla mücadele etmek için Met Konseyi katılımcıların evlerinden katılabilecekleri bir mektup yazma programı başlatmış. Katılımcılar kurtulanlara yazdıkları mektupları Met Konseyine gönderiyorlar. Onlar da korona virüsle temas riski olabileceğinden birkaç gün bekleterek kurtulanlara yolluyor. Bazı mektuplar Rusça konuşanlar için tercüme ediliyor.

Foxman 80 yaşında yeni bir proje üstlenmeyi beklemediğini fakat kurtulanlara yardım etmek için zaman kısıtlı olduğundan, bunun kaçıramayacağı kadar büyük bir fırsat olduğunu hissettiğini söyledi. Foxman, “Bu bir öncelik olmalı çünkü bahsi geçen bu kişilerin ömrü kısalıyor, bence daha fazlasını yapmalıydık ve şimdi yapıyoruz” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR