24 Ekim 2020 Cumartesi 05:58

Daphne için bir yemek tarifi: Bir Şehir, bir aşk

Nektaria Anastasiadou’nun romanı ‘A Recipe For Daphne’ İstanbul’da yüzyıllardır var olan Rum Ortodoks kültürü altında yetişmiş orta yaşlı bir pastacı ile şehri ziyaret eden Amerika doğumlu genç bir kadının aşkını anlatıyor.

Sanat 5525 görüntüleme
5 Ağustos 2020 Çarşamba

Fanis, eski bir arkadaşının yeğeni olan Amerikalı genç kız  Daphne’yi gördüğünde ilk görüşte ona vurulur. Daphne, Fanis’e, genç yaşta, 1955’teki Rumlara karşı yapılan şiddet olaylarında kaybettiği nişanlısını hatırlatmaktadır.

Ancak genç kıza sadece ilgi duyan Fanis değildir. Kendisine Rum ve iyi bir eş arayan pastacı Kosmas da Fanis’in rakibidir.  Daphne ise  nispeten yaşıtı olan Kosmas’ın, eski bir Osmanlı yemek tarifini yeniden keşfetmek için hayatını adamış olmasına hayrandır. 

Kitap bir aşk üçgeni etrafında, eski ve yeni aşkların gölgesinde, tüm bunları birleştiren bir şehrin hikayesini ve sırlarını edebi bir biçimde okuyucunun önüne sermekte. 

Eylül 2020’de İstanbul’da, 2021 başında ise tüm dünyada kitapçıların vitrinlerinde olacak roman için yayınlanan yorumlarda, yazar Anastasiadou, Bizans’ın İstanbul’a miras bıraktığı zengin kültürü ve yaşantıları başarılı bir şekilde romanlaştırdığı için övülüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR