27 Ekim 2021 Çarşamba 11:57
Op Dr Mücteba Gündüz

İslam Milleti liderinin Twitter hesabının kapatılması için destek büyüyor

Siyahi milliyetçi bir grup olarak tanımlanan İslam Milleti´nin lideri Louis Farrakhan’ın Twitter hesabının kapatılmasına yönelik verilen dilekçeyi 2 Ağustos itibariyle yaklaşık 2000 kişi imzaladı.

Dünya 1072 görüntüleme
12 Ağustos 2020 Çarşamba

Change.org üzerinden verilen dilekçede Twitter CEO’su ve eş kurucusu Jack Dorsey’e hitaben dilekçeyi hazırlayan New York’lu Sabina K tarafından yazılmış bir de açık mektup yer alıyor. Mektupta şu ifade yer alıyor: “Sosyal medya bir silah haline getirildiğinde, Jack, sizden rica ediyorum Twitter’ın buna suç ortağı olmasına izin vermeyin.” 

Farrakhan’ın Twitter’da yaklaşık 350 bin takipçisi bulunuyor. Sabina mektubunda Farrakhan’ın hesabının platformda kalmasına izin verilmesinin “Özellikle Yahudilere yönelik nefret suçlarının arttığı bu dönemde ihmalkârlık” olacağını belirtiyor.  

İslam Milleti lideri uzun zamandır yaptığı antisemit yorumlarla biliniyor. Bir yorumunda, Adolf Hitler’i ‘büyük adam’ diye tanımlamış ve Yahudileri ise ‘termit’ ve ‘şeytan’ olarak nitelemişti. Bu sene, 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Bayramı’nda televizyondan da yayınlanan vaazında, Farrakhan antisemit komplo teorisini desteklemiş ve Yahudilerin beyinlerinin ‘gerçeğin taşı’ ile ezilmesi gerektiğini söylemişti. 

Yakın zamanda sosyal medyada Farrakhan’ı destekleyen ünlüler arasında aktör/rap şarkıcısı Ice Cube, NFL oyuncusu DeSean Jackson, aktör/rap şarkıcısı Nick Cannon, komedyen Chelsea Handler ve pop müzik ikonu Madonna yer alıyor.

Twitter en son, eski Ku Klux Klan lideri David Duke’un hesabını nefret söylemlerini yasaklayan Twitter kurallarını ihlal ettiği için temelli olarak kapatmıştı. Şirket yaptığı açıklamada Duke’un hesabının Twitter’ın nefret suçları ve söylemleri ile ilgili kurallarını defalarca ihlal etmesi nedeniyle kapatıldığını duyurmuştu. 

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel