5 Mart 2021 Cuma 13:48
vakko
vakko

UÖMO yeni ´normal´e hazır

Yaz dönemi boyunca üst düzey hijyen önlemlerini tamamlayan Ulus Özel Musevi Okulları yüz yüze eğitimin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı´nın ileride alabileceği kararlar doğrultusunda gerektiğinde uzaktan eğitim ve hibrid eğitim yapmaya da hazır.

Sibel KONFİNO Toplum 4699 görüntüleme
12 Ağustos 2020 Çarşamba

UÖMO Vakfı ve İdarecileri ile yeni dönem eğitime uygun teknolojik altyapı çalışmaları, etkin eğitim yöntemleri ve sağlık önlemleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirerek yeni dönem hazırlıkları hakkında bilgi aldık.

 

Senkron eğitim vermek üzere UÖMO'nun  altyapı teknik sistemi baştan yapılandırıldı.

Sınıfların tamamına 360 derece dönebilen, geniş açılı, öğretmeni ve sınıflardaki akıllı tahtaları - yazı tahtalarını zoomlayan USB kameralar yerleştirildi. Öğretmenlerin seslerinin net duyulabilmesi için sistemle uyumlu yaka mikrofonları alındı ve öğrencilerin uzaktan sınıfa bağlanabileceği yazılımlara üyelik sağlandı. Böylece artık, sınıfın yarısı evden, yarısı okuldan derse katılmak zorunda kalırsa tüm sınıf aynı anda canlı derste olabilecek. Evde olan grup sabahtan sınıfına uzaktan bağlanacak ve tüm gün boyunca derslere interaktif olarak evden de katılabilecek. COVID-19 nedeniyle filyasyona tabi tutulan bir sınıf olursa 14 gün boyunca derslerini kaçırmayacak, evden okula bağlanarak sınıfta öğretmenler tarafından işlenen dersi takip edebilecek. 

 

UÖMO eğitimcileri yaz dönemi boyunca eğitimlere devam etti ve halen ediyorlar.

Uzaktan eğitimin etkin olabilmesi için David Paul Ausubel'in ‘Meaninful Learning’ kuramını temel alınıyor. Öğretmenlerimiz, Google Classroom’a düzenli olarak yükleyecekleri konu videolarını hazırlamaya başladı. Bu videolar arada durup öğrenciye soru yönelten, etkinlik yaptıran, ‘exit - entry card’ sistemi ile hatırlananı, öğrenileni test eden çekimler. Screencastify, notability gibi aplikasyonların yanı sıra interaktif çalışmalar için Web 2.0 araçları, Canva - Wizer.me, Padlet, Wordwall, Quizlet, HSP, Mind Map vb. yazılımları kullanılacaklar. Uzaktan eğitimde takip ve geribildirim çok önemli. Eğitmenlerimiz yıl içinde yapılacak ölçme - değerlendirme uygulamaları, kriterleri, geribildirim şekilleri üzerine de çalışmalarını tamamlıyorlar. Canlı derslerde öğrencileri küçük gruplara bölerek projeler, etkinlikler, pekiştirme çalışmaları yaptırmak üzere planlamalar yapıyorlar.

 

Ortak yaşamda sağlıklı iklim koşulları yaratmak adına önemli kararlar alındı.

Tüm giriş noktalarına temassız termal ateş ölçer kameralar, giriş ve ortak alanlara sensörlü dezenfeksiyon üniteleri, sınıfların tamamına yüzde 100 temiz hava akışını sağlayan çift girişli havalandırma sistemleri yerleştirildi.

Sınıflar, servisler ULV yöntemi ile her gün düzenli olarak temizlenecek.

Bilgisayar, laptop klavyeleri, eğitim materyalleri her eğitim gününün ardından dezenfeksiyon işleminden geçirilirken, oyuncaklara sıcak buharlama işlemi uygulanacak.

Sosyal mesafe düzeninde yapılacak kantin alışverişlerinde öğrenciler isimlerine hazırlanan ‘Manibox’ temassız alışveriş kartlarını kullanacaklar. Sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenlenen yemekhaneye her sınıf kendisine ayrılan saatte inecek. Filyasyon takibi açısından da öğrenciler her gün isimlerine ayrılan yerlerde oturacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR