28 Eylül 2020 Pazartesi 00:08

Pasif aşı ile tedavi edilen ilk 3 İsrailli hastaneyi sapasağlam terk etti

Klasik serum olarak bilinen, hastalığa karşı dirençli bir kişinin kanında oluşturulan antikorların başka bir kritik hastaya verilerek yapılan pasif serumla iyileşen ilk üç hasta COVID-19’dan kurtuldu ve hastaneden taburcu edildi.

Dünya 2724 görüntüleme
13 Ağustos 2020 Perşembe

İsrail’in en büyük tıp merkezlerinden Kudüs Ein Kerem’de Hadassah Hastanesinde yapılan tedavide serumun üretilmesinde İsrail’in eczacılık konusunda ünlü firması Kamada da rol aldı. Hadassah Başhekimi Prof. Zeev Rotstein basına yaptığı açıklamada, aşı ve serumun en klasik üretilme tarzı olan pasif tedaviye karşı olan sağlık bakanlığının tüm muhalefetine rağmen, hastanelerinin hastalığa direnç gösteren vakalardan kan bağışı almaya salgının başından beri devam ettiğini belirtti. 

İyileşen hastalar Kamada-Hadassah ortaklığında yürütülen pasif serumun insanda deneme dönemi safhasında tedavi edildi.

Hastane doktorları serumun COVID-19’un bazı hastalarda akciğerde yarattığı ve ölüme sebep olan şiddetli zatürreyi başarı ile tedavi ettiğini gözlediklerini belirtti. 

İsrail’de söz konusu tedaviyi şimdilik sadece Hadassah Hastanesi kullanıyor. 

İsrail’de Nes Siyona’da bulunan İsrail Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü (IIBR), COVID-19 aşısını bulduklarını, sonbaharda insan denemelerinin başlayacağını basına açıklamıştı. 

Dünyada yeni bulunan ilaç ve aşılar farklı 5 aşamadan geçmeden sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmıyor. Bugün dünya çapında 165 farklı firma aşı üstünde çalışıyor ve içlerinde İsrail Biyolojik Araştırmalar Enstitüsünün de dahil olduğu 31 aşı insanda deneme sürecinde.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR