28 Şubat 2021 Pazar 19:33
vakko
vakko

İsrail Havayolları barış için uçtu

El Al İsrail Havayolları´nın Boeing 737 tipi uçağı, ilk kez 31 Ağustos pazartesi sabahı, Tel Aviv Ben Gurion Havalimanından direk uçuşla Abu Dabi’ye uçacak.

Elda SASUN Dünya 2398 görüntüleme
31 Ağustos 2020 Pazartesi

El Al İsrail Havayollarının Boing 737 tipi uçağı, ilk kez 31 Ağustos pazartesi sabahı, Tel Aviv Ben Gurion Havalimanından direk uçuşla Abu Dabi’ye uçacak.

Bu tarihi uçuşun anlamına önem katan bir diğer etken ise uçuşun Suudi Arabistan hava sahası üzerinden yapılmasına izin verilmesi. Üç saat 20 dakika olarak planlanan uçuş süresinde son hazırlıkları yapılan uçak, iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasının detaylandırılması için Washington ve Kudüs'ten gelen yetkilileri, Abu Dabi'ye taşıyacak.

Resmi bir İsrail uçağı ile ilk kez Suudi hava sahasına giriş yapacak. Yetkililer, uçağın Suudi Arabistan üzerinden özel uçuş iznini, İsrailli heyetin delegeleri yanı sıra yolcular içerisinde bulunan Donald Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile Amerikalı heyeti taşıdığı için aldığını belirtti.

El Al Havayolları, Tel Aviv'den Abu Dabi’ye gidecek uçuşa, BAE'nin uluslararası telefon kodunu olan LY971 sefer sayısını verdi. Salı günü dönüş yolculuğuna çıkacak Tel Aviv - Abu Dabi uçuşunu ise, İsrail kendi uluslararası telefon kodunu içeren LY972 sefer sayılı uçuş olarak belirledi.Beyaz Saray Danışmanı Kushner, Pazar günü İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmayı tarihi bir atılım olarak ilan ederek, diğer Arap devletlerinin de aynı yolda ilerlemeleri için sahnenin şu anda hazır olduğunu belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Abu Dabi uçuşunda üst düzey bir İsrail heyetine katılmadan bir gün önce:

"Bugün barış için tarihi bir adımı kutluyoruz," diyen Kushner, anlaşmanın daha önce düşünülemez ekonomik, güvenlik ve dini işbirliği yaratacağını da sözlerine ekledi. Kushner barış anlaşmasının pek çok kişi tarafından imkânsız olduğu düşünülürken, anlaşmanın açıklanmasından bu yana bölgede iyimserlik havası estiğini ifade etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU