3 Mart 2021 Çarşamba 14:32
vakko
vakko

Steven Spielberg babasını kaybetti

II. Dünya Savaşı sırasındaki tecrübeleriyle oğlu Steven Spielberg’in ‘Er Ryan’ı Kurtarmak-Saving Private Ryan’ adındaki filmine ilham olan Arnold Spielberg 103 yaşında hayatını kaybetti.

Kültür 6940 görüntüleme
2 Eylül 2020 Çarşamba

25 Ağustos’ta Los Angeles’ta doğal sebeplerle hayatını kaybeden Arnold Spielberg’in cenaze töreni salgın tedbirleri kapsamında yalnızca aile arasında yapılacak. 2021 sonbaharında ise Yahudi geleneklerine göre mezar taşının dikileceği gün halka açık bir ‘hayat kutlaması’ gerçekleştirilecek. 

Baba Spielberg Pearl Harbor saldırısından sonra ABD ordusuna yazılmış ve iletişim başuzmanı olmuştu. Göstermiş olduğu cesaret için kendisine Bronz Yıldız verilmişti. 1950’lerin sonuna doğru General Electric için çalışırken ortağı Charles Propster ile GE-225 adındaki anaçatı bilgisayarı geliştirmişlerdi. Bu makine sayesinde Dartmouth College’daki bilgisayar bilimcileri BASIC program dilini geliştirebilmişlerdi. Bu buluş 1970 ve 80’lerde kullanılmaya başlanan kişisel bilgisayarların gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

Steven Spielberg babasını anarken şu sözleri kullandı: “Babam bana bilgisayarının nasıl çalıştığını açıklamaya çalışırdı ancak bana Yunanca gibi gelirdi. O günlerde bana çok heyecanlı gelmesine karşın hiçbir zaman anlamayacağını düşünürdüm. Şimdi bir PlayStation ya da cep telefonu gördüğümde ya da iPad’de hesap makinesi bile görsem babamı düşünüyorum ve tüm bunları başlatanın babam ve birkaç dahi arkadaşı olduğunu görüyorum.”

Arnold Spielberg 2016’da verdiği bir röportajda oğlunu mühendisliğe yönlendirmeye çalıştığını ancak onun gönlünün hep film yapmakta olduğunu belirtmişti. Babası, Steven Spielberg’in 17 yaşındayken yönetmenliğini, kurgusunu ve müziklerini yaptığı ‘Firelight’ adındaki iki saatlik filminde yardımcılık yapmıştı. Film bir yıl sonra 1964’te Phoenix’de bir sinema salonunda gösterime girmişti.

1990’ların ortasında Arnold Spielberg, oğlunun kurduğu Shoah Foundation Institute için (Holokost Vakfı Enstitüsü) Soykırım kurbanları ve tanıklarıyla yapılan 52 bin röportajı ve 105 bin saatlik görsel tarihi kataloglamıştı.  

Steven dışında üç kızı, dört üvey çocuğu, 11 torunu ve sekiz küçük torunu bulunan Arnold Spielberg’in ölüm ilanında “Babam bize araştırmayı sevmeyi ve zihnimizi genişletmeyi öğretti; ayaklarımızın yere basması gerektiğini ama mutlaka yıldızlara erişmeye çalışmamızı ve her zaman yukarı bakmamızı öğütledi” yazıldı. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU