27 Ocak 2021 Çarşamba 06:22
2n14

Yahudi Ajansından Bahreyn Yahudilerine destek 

İsrail ile Bahreyn arasındaki diplomatik ilişkilerin düzelmesiyle, Yahudi Ajansı Bahreyn Yahudi Cemaatine yardım etmeye hazırlanıyor. 

Dünya 610 görüntüleme
16 Eylül 2020 Çarşamba

Kudüs ile Manama arasındaki diplomatik ilişkilerin düzelmesiyle, İsrail Yahudi Ajansının Başkanı Isaac Herzog, geçtiğimiz cumartesi akşamı, Bahreyn’de toplum hayatını geliştirme konusunda destek olmak için Bahreyn Yahudi Cemaati başkanıyla konuştu. 

Herzog, Bahreyn Yahudi Cemaati Başkanı Ebrahim Nonoo ile telefonda görüştü. Yapılan açıklamaya göre ikili, Yahudi Ajansının toplum hayatını geliştirme konularında Bahreyn Yahudi Cemaati ile birlikte çalışmasına ve ek hizmetlerde bulunmasına karar verdiler. 

Nonoo, ajansın kendisine Yahudi eğitimini destekleyici ve ‘Yahudi kimliğini ve toplum hayatını geliştirici’ donanım sağlamasını istedi. 

Açıklamada aynı zamanda Herzog ve Nonoo’nun ‘bir süredir’ temas halinde oldukları belirtildi. Nonoo’nun kız kardeşi Bahreyn Dışişleri’nde diplomat ve 2008 yılından 2013 yılına kadar ülkenin ABD büyükelçisi olarak görev yaptı. 

Ajans Bahreyn’deki Yahudi cemaatinin 50 kişi civarında olduğunu tahmin ediyor; bunların çoğu yıllar önce Irak’tan gelmiş. 

BAE ila yapılan anlaşmanın açıklanmasından sonra Yahudi Ajansı hemen BAE Yahudi toplumuna destek olacağını açıklamıştı. Ülkede şu anda kaç Yahudi yaşadığı hakkındaki tahminler, büyük kısmı iş için ülkede bulunan yabancı ülke vatandaşları olmak üzere, 100’le 1500 arasında değişiyor. 

Bahreyn, BAE, Mısır ve Ürdün’den sonra, İsrail ile resmi ilişkiler kurmayı kabul eden dördüncü Arap ülkesi. İsrail ve Amerikan yetkilileri diğer Arap Körfez ülkelerinin de karşılıklı ticari ve güvenlik çıkarlarına dayalı ilişkilerinden ve İran’a karşı ortak düşmanlıklarından dolayı onları izleyeceğini ümit ettiklerini belirtiyor. 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU