16 Ocak 2021 Cumartesi 11:21
2n14

Netanyahu: Sağlık sistemimiz artan vakalara dayanamayacağı konusunda uyarı veriyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, bayram döneminde uygulama koyulacak olan kısıtlamaları savundu ve korona virüsü salgınında yaşanan vaka artışlarının, İsrail´i dünyadaki diğer ülkeler gibi, yeniden kapanmaya zorladığını belirtti.

Dünya 767 görüntüleme
16 Eylül 2020 Çarşamba

İsrail’de geçtiğimiz iki ay boyunca teyit edilmiş yeni vaka sayısı günde yaklaşık 2 bin civarında tutuldu ancak geçtiğimiz hafta bu sayı hızla artarak 3-4 bine ulaştı. 

Başbakan, İsrail'de hastaneler gerekli olduğunu söyleyene kadar, karantina uygulamasına ara verildiğini ancak sağlık sisteminin artık uyarı verdiğini belirtti ve "Perşembe günü kırmızı bayrak kaldırdılar" dedi. Netanyahu, önümüzdeki haftalarda herhangi bir önlem alınmazsa sağlık sisteminin öngörülen ciddi vaka ve ölüm sayısına dayanamayacağını, hükümetin bu nedenle önleyici tedbir aldığını vurguladı.

Netanyahu, İsrail'deki ağır hasta sayısının dünyadaki en düşükler arasında olduğunu belirtirken, ölüm oranın da dünyadaki en düşükler arasında olduğunu ekledi.

Geçtiğimiz bahar aylarındaki karantinanın ardından mayıs ayında, İsrail’in ekonomisini yeniden açan ilk ülkeler arasında olması nedeniyle, ekonomisinin o kadar kötü durumda olmadığında ısrar eden Netanyahu, “Tehlikenin boyutunu ilk fark edenler arasındayız” dedi.

“Ekonomiyi erken ve hızlı açmamızın olumlu etkisi oldu” diye iddia eden Netanyahu, 2020'nin ikinci çeyreğinde İsrail'in Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)’sındaki düşüşün ABD ve Almanya gibi ülkelerden daha az dik olduğunu gösteren bir slayt sundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU