25 Temmuz 2021 Pazar 18:02
Radisson

Avrupa’dan Bahreyn-İsrail anlaşmasına destek

Avrupalı liderler, Bahreyn’in İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararını, bunun bölgede tam bir barış ortamına geçişe yardımcı olacağı ümidiyle, olumlu karşıladı.

Dünya 4639 görüntüleme
16 Eylül 2020 Çarşamba

Avrupa Birliği Konseyi konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, konseyin son gelişmeleri Ortadoğu’da istikrar ve barış ortamına olumlu katkı sağlayacağına inandıran adımlar olarak değerlendiğini bildirdi. 

Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump, bir Körfez krallığı olan Bahreyn ile İsrail’in ilişkilerini normalleştirme amaçlı bir anlaşmaya imza attıklarını duyurmuştu. 

Berlin’de de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, anlaşmayı “Bölgede barış elde edilmesi için önemli bir başka adım” olarak nitelendirdi. Maas ayrıca, bu anlaşmanın ardından, İsrail ile Filistin arasında barış sürecinde yeni gelişmeler yaşanabileceğine dair umutlu olduğunu da bildirdi. 

Filistin tarafı hem Birleşik Arap Emirliklerini, hem de Bahreyn’i kınayarak, yaptıklarını ‘sırttan bıçaklamak’ olarak nitelendirmişti. 2002 yılı Arap Barış Girişimi şartlarına göre Arap Birliği, İsrail ile ancak ve ancak Filistin ile arasında iki devletli bir çözüme dayalı bir anlaşmaya vardığı takdirde ilişkilerin normalleştirilebileceği ortak kararına varmışlardı. 

İsrail Milli Savunma Bakanı Benny Gantz, cumartesi akşamı yaptığı açıklamada daha istikrarlı bir Ortadoğu için gösterdiği olağanüstü çabadan dolayı ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti. İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, ABD’nin önayak olduğu anlaşmadan övgüyle bahsederken, BAE ile yapılan anlaşmanın Ortadoğu’da yeni bir dönem başlattığını söyledi. Ofisinden yapılan basın açıklamasında Rivlin, “Başbakanımızı, Bahreyn Kralı’nı, ABD Başkanı’nı ve müthiş başarıya imza atılmasına yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Diğer Arap ve Müslüman ülkeleri de İsrail ile barış yapmaya davet ediyorum. İnsanlar arası barış, barış için barış” dedi.

 

Bahreyn İçişleri Bakanı: “İsrail anlaşması İran tehdidine karşı çıkarlarımızı koruyor”

Bahreyn İçişleri Bakanı Rashid bin Abdullah el-Kalifa, İsrail ile varılan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının İran tehdidine karşı Bahreyn'in çıkarlarını koruduğunu belirtti.

Bakan Kalifa, anlaşma sayesinde Bahreyn’in ABD ile stratejik ortaklığının güçlendiğini belirterek, "Bu Filistin davasının terk edilmesi değil. Bahreynlilerin güvenliğini ve ekonomik istikrarını güçlendirmektir" dedi. Bölgedeki tehlikeleri önlemenin akıllıca olduğuna değinen Bakan, “İran iç güvenliğimize zarar veren sürekli bir tehlike haline geldi” yorumunu yaptı.

Netanyahu'dan Washington videosu

İsrail Başbakanı Netanyahu, başka ülkelerin de İsrail ile normalleşme anlaşması yapacağını belirtti.

Binyamin Netanyahu, Twitter hesabından Washington'daki Blair House'da çektiği bir videoyu paylaştı. Videoda, "İsrail ile BAE arasındaki tarihi barış anlaşmasının taslağını ve İsrail ile Bahreyn arasındaki tarihi barış bildirisini elinde tuttuğunu" söyleyen Netanyahu, “Bunun üzerinde uzun yıllar çalıştık. O an gelecek. Bu, İsrail ve Ortadoğu tarihinde büyük bir değişim” dedi. 

Başka ülkelerin de İsrail'le normalleşeceği sözünü veren Netanyahu, İsraillilere seslenerek, "Burada gördüğüme göre diğer ülkelerin de bunu gerçekleştireceği konusunda size söz veriyorum" ifadesini kullandı. 

 

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel