6 Aralık 2021 Pazartesi 19:52

Türk asıllı İsraillinin dedesini anlattığı anime filme ödül

28 yaşındaki Ben Molina’nın 93 yaşındaki dedesini anlattığı anime filmi, İFA – İstanbul Film Ödüllerinde En İyi Yahudi Filmi kategorisinin kazananı oldu.

Sanat 6470 görüntüleme 1 yorum
16 Eylül 2020 Çarşamba

Tel Aviv Shenkar Kolejinden mezun olan, animasyon film yapımcısı Ben Molina, mezuniyet eseri olarak, ismini aldığı Beno Dedesinin hikâyesini filmleştirdi. Ben Molina, son birkaç ayını, 93 yaşındaki demansın son safhalarında olan dedesiyle geçirdiği, kendisinin hayat hikâyesini dinlediğini ve ağzından çıkan her kelimeyi kayıt altına aldığını belirtti. Beno Dede’nin hikâyesi Gelibolu’da yaşadığı günlerde Yahudi olarak karşılaştıkları zorluklardan, Türk ordusundaki görevine kadar birçok anıyı kapsıyor.

Kendini, “Gururlu, Türk mirasına sahip İsrailli” olarak nitelendiren Ben Molina, filminin İsrail dışında ilk kez İstanbul’da bir festivalde gösterilmesinden çok mutlu. İsrail’de öğrenci animasyon yarışmasında ikincilik ödülü alan ‘Half a Saba’, İstanbul’da En İyi Yahudi Filmi kategorisinin kazananı oldu. Tamamı İbranice olan filmde Saba’nın (dedenin) unuttuğu bazı Türkçe ve Ladino kelimeler de yer alıyor.

Ben Molina, filminin başarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Saba’nın hikâyesinin İstanbul’daki jüri üyelerinin kalbine girmeyi başarması çok heyecan verici. Ve Saba için bu, durumu nedeniyle farkında olmasa da büyük bir kapanış. Bu filmle hem İsrail'deki hem de İstanbul'daki ailem hikâyesini gelecek nesillere taşıyor.”

Half a Saba, Mart 2021'de İstanbul'da düzenlenecek olan IFA'nın yıllık canlı gösterim galasında prestijli Altın Yıldız Ödülleri için yarışmaya hak kazandı

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel