5 Mart 2021 Cuma 13:24
vakko
vakko

Maske de takarım, makyaj da yaparım

Evet, uzun bir zaman sabrettik, sabrettik. Zaten yazın havalar çok sıcaktı, sizi bilmem ama benim fazla makyaj yapacak halim yoktu.

Ceyda HAVLUCU Yaşam 11699 görüntüleme
23 Eylül 2020 Çarşamba

 

 

Fakat artık resmi olarak sonbahara girmiş bulunuyoruz. Ağzımızın, burnumuzun üzerindeki bu maskelerle daha uzunca bir zaman berabermişiz gibi görünüyor. Sizi bilmem ama ben bu kadar uzun süre makyaj yapmadan dayanamam. Malum hobi gibi, eğleniyorum. 

O yüzden de bu ay maskeye bulaşma riski en az olan makyaj malzemelerinden ve nasıl uyguladığımdan bahsedeceğim. “Yeter artık, maske taksam da makyaj da yapmak istiyorum” diyenleri aşağıya alabilirim. 

Bu yazıda bol bol ‘tint’ ürünlerden bahsedeceğim. O yüzden aşağıya geçmeden ve siz bana “Tint ne ya?” demeden önce kısaca bir açıklayayım dedim. Tint ürünler aslında uzun süredir piyasada vardı, ama son dönemlerde çok hızlı popülerleşti. Bu arkadaşların en önemli özelliği su bazlı olmaları, cilde sürüldüğünde, dokunulduğunda ya da birisi dibinize girdiğinde dahi yokmuş gibi olmaları. Kapatıcı değil renklendirici ve renk eşitleyici olarak kullanılıyorlar. 

 

Cilt makyajı

Her şeyden önce cildi nemlendirerek başlamak süreceğimiz tüm ürünlerin yüzümde hem daha homojen dağılmasını sağlayacak, hem de cildimize ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır.

Evet, maske taktığımıza göre en iyi waterproof olan fondöten dahi bulaşıyor. Bu nedenle sadece hafif yapılı bir kapatıcı ile lekeleri kapatıp geçmek bir seçenek. Benim gibi ille de yüzümü eşitleyeceğim diyorsanız, renkli nemlendiricileri-tintleri hazır edelim. Burada önemli iki püf nokta var.

  1. Birincisi alacağınız yüz tint’inin nemlendirici özellikli olmamasına dikkat edin. Nemlendirici özellikli olanlar, daha yağlı formda olduklarından, bulaşmaya da daha meyilli olacaktır. 
  2. İkinci püf noktada fırça kullanmamak. Fondöten fırçaları genelde ürünü ziyan etmeden hepsini cilde düzgün bir katman olarak yaymak için var. Tintler ise yapıları gereği elle sürmeye daha uygun oldukları gibi, bizim önceliğimiz burada bulaşmayı önlemek. Bu nedenle elle yaydıktan sonra, makyaj süngeri ile de üzerinden geçerek ürünün fazlasını almak, maskeyle kullanımda büyük rahatlık yaratacaktır. 

Benim maskem gözaltlarıma sürekli değiyor bu nedenle gözaltıma da uygun bir tint kullanmayı tercih ediyorum. “Yok, benim maskem hiç değmiyor, evdekilerden de kullanırım kapatıcımı” diyorsanız bile, pudrasız ve ince yapılı bir ürün kullanmanızı öneririm. Yüzümüze kapatıcılığı olmayan bir ürün kullandığımız için, gözaltına kalın yapıda bir ürün sürmek kötü bir görüntüye neden olacaktır. İnce yapılı bir kapatıcı daha iyi iş görecektir. 

 

Gözler

Dudaklar, yanaklar, maske ile kapanıp çok fazla görünmediğine göre, göz makyajına daha fazla özenebiliriz. Maske ile koyu ya da simli gözlerin birlikteliğinden hoşlanmadığım için ben genelde daha açık ya da toprak tonlarını tercih ediyorum. Ama bu aralar en çok açık tonlardaki lilalar, nil yeşilleri, şeftali tonları favorim. Eee yani makyajda oynayabileceğimiz tek yer göz kalınca o kadar da oyun alanımız olsun. Artık mascara’yı da bolca sürdüğümü tahmin etmişsinizdir. 

Bir de yüzümün büyük bir bölümü kapalı olduğundan, ifademi daha çok ortaya çıkarabilmek için, zaten seyrek olan kaşlarımı da ya bir kaş rimeli ya da kalemi ile hafifçe belirginleştirmeyi tercih ediyorum. 

 

Yanaklar

Bu bölümde genelde hep kontür yapıp yüzümüzü boyutlandırmaktan bahsederdim. Bu sefer ise kontür, hem fazla görünmeyeceğinden, hem cildimi yeteri kadar kapatan fondötenler kullanamadığımdan, hem de maskenin lastiğinin en fazla cildime değen yeri olduğundan, bulaşma ihtimali çok yüksek. Bu neden tercih etmiyorum. Fakat bu allık sürmediğim anlamına gelmiyor tabi. Yine su bazlı tint formda bir allığı, seyrek uçlu bir fırça ile yayarak yokmuş gibi de ama rengi de varmış hale getirerek kullanmayı tercih ediyorum. 

 

Dudaklar

Evet, maske takıyoruz. Evet, ağzımız hiç görünmüyor. İyi de bunun yemek yemesi, kahve içmesi var. Bir restoranda oturduğumuzda, cildim makyajlı ama dudağım rujsuz olduğunda, ölü dudağı gibi geliyor bana. O yüzden açık renkli bir tint ruj kullanmayı tercih ediyorum. 

Burada önemli püf nokta:

  1. Açık renklerden seçim yapmak. Koyu renkli ürünler, renkleri daha homojen verebilmek için her zaman daha fazla pigment içerirler. Bu da en bulaşmayan ürün için bile bulaşma ihtimalini artıran bir durum. 
  2. Ayrıca yine yüz ürününü seçerken de yaptığımız gibi nemlendirici özelliği barındırmayan, su bazlı ince yapıda bir tint seçmek gerekli.

Maskelerden, gergin bekleyişlerden en yakın zaman da kurtulmak hepimizin en büyük isteği. O gün gelene kadar yüzünüzü olmasa da ruhunuzu, keyfinizi rengârenk tutmanız dileğiyle.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR