24 Ekim 2020 Cumartesi 20:49

Dünyayı kurtaran adam

Kült filmdir. Hollywood’un değme bilimkurgu senaryolarına taş çıkartır. Adaşımın filmi bugün uzay serisinden başladığımız haber yazılarımızda dünya meselelerini de konuşmak için bize bir pencere açtı.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 8032 görüntüleme
23 Eylül 2020 Çarşamba

Malum dünyayı uzaylılardan ABD kurtarır. ABD seçimleri ile başlayalım. Dört seçimdir tam isabet başkanlık sonuçlarını bilen IBD TIPP Poll alt endekslerinde eylül sonuçlarında da Başkan Trump eksi yönde gidiyor. Ekonomik iyimserlik, federal politikalar, kişisel finansal görünüm, dünyadan ABD’nin görünümü, liderlik, ülkenin yönetimi, iş kabulleri, hayat kalitesinde anket sonuçları hep eksi yönde. Öte yandan Mayıs sonrasında ‘Black Lives Matter’ sonrası bir ara dokuz puana kadar çıkan fark 4,5 puana kadar inmiş durumda. Trump Florida’daki tekne geçişleri dikkate alındığında, Clearwater veya Miami’deki muhafazakâr oylar dikkate alındığında, Nobel Barış Ödülüne aday olmasına sebep olan Ortadoğu’daki normalleşme adımları da üzerine eklendiğinde, seçimin belirleyicisi Florida’da işi garantilemiş gibi görünmekte. Fark ekim ayında da kapanırsa ikinci tur başkanlığında Ortadoğu’da askeri varlık göstermeden barışı sağlatan başkan olarak tarihe geçebilir. Tersi senaryoda kampanya sitesinde yazdığı gibi Rusya’yı hedefe koyan Biden ile eski soğuk savaş dönemine dönmek büyük olasılık. Nitekim Avrupa Merkez Bankasının “Yeni varlık alımlarını değerlendireceğiz” söylemi üzerine Trump’ın toparlamaya başlaması Euro/dolar paritesinde tekrar 1,18 altını gösterdi. Biden ile 1,25’li seviyeleri görme olasılığı varken şu anda borsalardaki fiyatlamalar da pandemi sonrası pandemiye rağmen bu iyimserliği (beklentiyi) gösteriyor. Buna katkı koyan ise son olarak FED oldu. Bu hafta Powell konuşacak. Ama piyasalarda beklenti 2023’e kadar FED’in (hızlı) faiz arttırmayacağı yönünde. Altın da bu sırat köprüsü üzerinde yönünü çizmeye çalışıyor. Bizde ise kur parite etkisi başta olmak üzere Moody’s kararı gibi farklı dinamikler nedeni ile küresel rekabete devam ediyor. Geçen PPK’da TCMB’nin faiz arttırmama kararı çok doğruydu. Artık küresel piyasalar netleştiğinde göre ufak bir dokunuş ile rekabetçi dengeyi sürdürülebilir hale getirmenin vaktidir. Finans doktoru olarak tavsiyem 150 baz puan artış için bu haftanın doğru bir zaman olduğudur. Ancak piyasada ekonomistlerin beklentisi politika faizinin sabit tutulup diğer (GLP) enstrümanlar ile bunun yapılacağı yönünde. 

Hazır dünyayı kurtarıyorken tüketici adına birkaç konuyu tekrar hatırlatalım buradan ilgililerine. 224, 332, 547 ile başlayan banka aramalarına artık BDDK’nın bir dur demesinde fayda var. 800’lü hatların kime verildiğinin kontrol edildiği varsayımı ile tüketicinin suiistimallere uğramadan gönül rahatlığı ile bilgi paylaşabilmesi KVKK adına da daha doğru bir yöntem. Her ne kadar UBER rekabet edemese de dijital TV’lerin rekabetine cevap verebilmek adına operatörlerin, kablolu platformların TV’yi, interneti hediye ederek kablolu sözleşmelerini yenilemesi ancak bu platformların iptallerde tüketicilere faks dahil bir sürü prosedür çıkartarak işi zorlaştırmasına RTÜK ve BTK’nın bir el atmasında fayda var. Youtube’de kendini bağımsız gazeteci, Twitter’da ekonomist ilan edenler için SPK’nın son yönetmeliğinin genişletilmesinde fayda var. Kapalı gruplarda yatırım tavsiyesi kadar önemli bu durum. Herhangi bir unvan, makam, temsilcilik, basın kartı olmadan yapılan bu sözde ekonomi yorumlarının (çoğu da takipçi almak için altın, dolar başlığı atıyor) ekonomiye hiçbir pozitif katkısı bulunmuyor. Her türlü habercilik ve gerekiyorsa eleştiri basının ve yetkili / belgesi konu uzmanlarının işidir, tabii çözüm önerisini de sunmak şartıyla. 

Not: Yazıda yer alan bilgi ve yorumlar herhangi bir şekilde yatırım danışmanlığı ve yatırım önerisi kapsamına girmemektedir. Yer alan bilgiler ve bunların kapsamında alınan karar ve uygulamalardan, doğabilecek sonuçlarından, Şalom ve yazarın herhangi bir yükümlülüğü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR