11 Mayıs 2021 Salı 13:17
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Gazze’de barış konuştuğu için hâlâ hapiste

Hamas yönetimindeki Gazze’de yaşayan barış eylemcisi Rami Aman’ın internet üzerinden İsraillilerle konuştuğu gerekçesiyle gerçekleşen tutukluluğu devam ediyor.

Dünya 3318 görüntüleme
29 Eylül 2020 Salı

Aman beş ay önce kurduğu bir grupla Zoom üzerinden İsraillilerle barış konusunda bir konferans düzenleyerek, Gazze’de hayatın zorluklarından bahsedince tutuklanarak ortadan kaybolmuştu.

Basının her olayı ve ayrıntılarını rapor etmesinin neredeyse yasak olduğu Gazze’de Aman’ın bizzat Uluslararası Af Örgütü adına çalışan Hind Khoudary tarafından Facebook yolu ile Hamas’a ihbar edilmesi ise, İsrail’i sık sık eleştirmesi ile bilinen Uluslararası Af Örgütü için büyük bir utanç oldu. Khoudary yaptığı yüzünden derhal örgütten uzaklaştırıldı ve İsrail’i insanlık suçları iddiası ile devamlı eleştirmesi ile tanınan İnsan Hakları Gözlem Örgütü (Human Rights Watch) yetkilisi  Peter Bouckaert tarafından kınandı. Bouckaert, Hind Khoudary için “kendinden utanmalı” ifadesini kullandı.

Bugünlerde uluslararası basının haberleri ile teyit ettiğine göre, Aman beş aydır Hamas tarafında bir cezaevinde tutuluyor.Geçtiğimiz hafta iki barış eylemcisi ile mahkemeye çıkartılan Aman, “Devrim ruhunu zayıflatmak” ile suçlanıyor ve on yıla kadar hapsi isteniyor.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU