24 Haziran 2021 Perşembe 15:56
Mett Hotel
Mett Hotel

Fransa, bıçaklama olayından sonra, Yahudi vatandaşlarını korumaya yemin etti

Fransa İçişleri Bakanı, 7000 polis ve askerin sinagogları koruyacağını söylerken daha fazla İslamcı terör saldırısı konusunda uyardı.

Dünya 1801 görüntüleme
30 Eylül 2020 Çarşamba

Fransız Bakan, Paris’teki bıçaklama olayının sorumlusunun İslamcı teröristler olduğu ortaya çıktıktan sonra, Fransız Yahudi Cemaatini aşırıcılardan koruyacağına söz verdi. Avrupa’daki en geniş Yahudi cemaati Fransa’da bulunmakta.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin pazar günü Yom Kipur başlamadan önce bir sinagogu ziyaret ederek 7000’den fazla polis ve askerin Yahudi törenlerini koruduğunu söyledi. Darmanin muhabirlere yaptığı açıklamada, “Buraya Fransa’nın Yahudi cemaati üyelerine devletin koruması konusunda güvence vermek için geldim. Çünkü biliyoruz ki özellikle Yahudiler İslamcı saldırıların hedefi oluyor ve açıkça onları korumalıyız” dedi. 

Darmanin yetkililerin geçen cuma günü Charlie Hebdo dergisinin eski ofisinin önünde meydana gelen çifte bıçaklama olayını ele alış şeklini savunarak, istihbarat servislerinin son üç yıl içinde 32 potansiyel terör saldırısını önlediğini belirtti.

2017 yılının ocak ayında Charlie Hebdo gazetesine ve bir kaşer süpermarkete düzenlenen İslamcı terör saldırıları sonucunda 17 kişi hayatını kaybetmişti. Cuma günkü bıçaklama olayı da bu saldırıların davasının sürdüğü sırada meydana geldi. Cuma günkü saldırının şüpheli saldırganı polise, Hz. Muhammed karikatürlerini yakın zamanda yeniden yayınladığı için Charlie Hebdo’yu hedeflediğini belirtti. İki kişinin yaralandığı saldırıda birkaç şüpheli gözaltına alındı. 

Cuma günkü bıçaklamadan sonra tutuklanan bir şüpheli daha sonra serbest bırakıldı. Kişinin avukatı saldırganı durdurmaya çalıştığını ve suçlanmak yerine kahraman olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental