6 Aralık 2021 Pazartesi 12:32

Yinon Muallem’den yeni kitap

İSTANBUL-TEL AVİV (Kültürleri Birleştiren Bir Müzisyenin Yolculuğu)

Tuna SAYLAĞ Sanat 6033 görüntüleme
30 Eylül 2020 Çarşamba

Müzisyen, besteci, yazar Yinon Muallem’in, yeni kitabı ‘İstanbul-Tel Aviv’, Paloma Yayınevi etiketiyle tüm kitapçılarda ve dijital kitap satış platformlarında yerini aldı. Sanatçının duyguları kitabının arka kapağında şöyle ifade edilmiş:

“Hem yaşamı hem müziğiyle iki kültür arasında oynadığı bağlayıcı rolün önemi, bir Türk ile evlenmesi iki kültürlü olmanın yarattığı maddi ve manevi zorluklar, İstanbul’da yaşamanın sanat hayatına ve bestelerine kattıkları, Türk kültürünün bir İsraillinin gözünden değerlendirmeleri, bir Yahudi’nin Müslüman bir ülkedeki deneyimleri… Tüm bunları bütün içtenliğiyle anlatan Muallem, sanatın birleştirici olmaktaki rolünü gözler önüne seriyor. Caz müziğini Türk müziği ve Ortadoğu’nun etnik müziğiyle harmanlaması ve müziğine ‘felafel caz’ demesi de bunun en güzel kanıtı. Bazı yolları aşmanın çok zor olduğunu ama kararlılık, özveri, iyi niyet ve çabayla çoğu engebenin aşılabildiğini yaşamından kesitler anlattığı bu kitabında samimiyetle ortaya koyuyor.

Yazarın kitapta yer verdiği anılarının esin kaynağı olduğu besteleri şu adreste dinleyebilirsiniz: www.yinonmusic.com/istanbul-telaviv 


İNSANLIK KOMEDYASI’nı görmek için son günler! 

Galeri 77, Evgenia Sarkissian’ın (Saré) ‘İnsanlık Komedyası (Human Comedy)’ isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İsmini Balzac’ın ünlü roman serisi İnsanlık Komedyası’ndan alan sergi, sanatçının 2015-2019 yılları arasında ürettiği tablolarından bir seçki sunuyor. Eserlerinde rüya ile gerçek arasında gidip gelen, masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan ve tamamen şiirsel kompozisyonlardan oluşan bir koleksiyon sunan sanatçı, izleyicinin hayal gücünü özgürce kullanmasını teşvik ediyor. Erivan doğumlu, Paris’te yaşayan ve üreten Sarkissian’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan bu seçki, Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında 10 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

İDSO Denizbank konserleri sezonu açıyor 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri 2020 - 2021 sezonunun açılış konseri, 2 Ekim Cuma akşamı 21.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecek. Açılış konserini ünlü besteci ve orkestra şefi Ender Sakpınar yönetecek.  Konserde İDSO, solist Gautier Capuçon’a (viyolonsel) eşlik edecek. Gecede Joseph Haydn’ın C Majör Viyolonsel Konçertosu’ ve Gustav Holst’un ‘St Paul’s Suite’  adlı eserleri dinleyicilerle buluşacak. 

Açık Stüdyo Günleri 2020’ye davetlisiniz 

2-3-4 Ekim tarihlerinde yedinci edisyonu gerçekleşecek olan ‘Açık Stüdyo Günleri’nde resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, performans ve video gibi disiplinler üzerine çalışmalar izleyicilerle buluşuyor. Yapıtları gerçekleştiren görsel sanatçılar, sanatçı kolektifleri ve bağımsız sanat mekânları Kadıköy, Taksim, Cihangir, Galata, Karaköy, Tophane, Kurtuluş, Beşiktaş, Kasımpaşa, Şişli, Burgazada ve Büyükada bölgelerinde bulunan ev, atölye ve alanlarını ziyaretçilere açıyorlar.

Ziyaretçiler, harita aracılığıyla bir atölyeden diğerine ulaşarak normalde ziyarete açık olmayan, sanatçıların çalışma ortamlarına misafir olacaklar.

ASG 2020 sanatçıları ve bağımsız sanat alanları:
Eli Bensusan & E S Kibele Yarman, Esra Yılmaz, Sergül Acar, Bengü Şener & Cansu Akdeniz, Nilden Aksoy, Ersin Aldemir, Ayla Ay, Sedef Karakaş & Deniz Beşer, Nazlı Büberoğlu, Elif İlke Bultan, Münira Merve Çelik, Lerna Babikyan & Mudita Dans, Uğur Demirci & Serkan Efe & Işıl Zeynep Demir & Alaca Katarsis, Robin Edwards, İris Ergül, Büşra Gezer, Sedat Gösterikli, Barış Gülen, Gonca Gümüşayak, Gül Aslan & Yekta Yavuz & Arda Güneş, Mehmet Resul Kaçar, Karis Deniz Kara, Ayşe Kıran, Pırıl Kurbetci, Yakup Kuyucu, Romina Meriç, Mihriban Mirap, SÜPER NORMAL (Özge Çelebi & Edizalp Akın), Asuman Aktüy Özdemir, Tuğba Öztan, Fikret Parlak, Cihat Hıdır & Gülşah Özbek & Ömer Aydın & Küratör: Mehmet Lütfi Şen, Betül Sertkaya, Gözde Mimiko Türkkan & SyncSociety & SYNChouse, Ayşe Tesson, Arda Çetin & Barış Akbay & İnci Asal & Özgür Kalender & Metin Toplu, Meryem Güldürdak & Şehlem Kaçar & Dilara Kızıldağ & Hülya Üçpınar, Candan Umur, Yeşim Uzunöz, 

Detaylı bilgi için; http://www.openstudiodays.com/

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel