28 Şubat 2021 Pazar 19:59
vakko
vakko

Netanyahu karşıtı protestolar büyüyor

Geçtiğimiz cumartesi de, on binlerce kişi, Tel Aviv´de ‘Git!’ yazılı tişört ve bayraklarla sokaklara döküldü.

Elda SASUN Dünya 1083 görüntüleme
7 Ekim 2020 Çarşamba

Geçtiğimiz cumartesi gecesi İsrail’de Sukot Bayramı kutlanırken, sokağa çıkma konusunda evden ancak 1 kilometre uzaklaşma izni varken, Tel Aviv’in çeşitli yerlerinde protestocular Başbakan Netanyahu’ya karşı sokaklara döküldü. Geçmiş gösterilere nazaran daha olaylı geçen protesto esnasında, polislerle çıkan kavga ve çatışmalarda 38 kişi tutuklandı. Ülkede COVID vaka sayısının hızlı artışını engellemek amacıyla Roş Aşana’da başlayan sokağa çıkma kısıtlamaları ve sıkı kurallara rağmen market, eczane, doktor ve gerekli işlere gitmeye izin olduğu için protesto eylemlerine katılmak resmi olarak serbest. Bu nedenle, demokratik haklarını savunmak ve kullanmak isteyen protestocular hiç bir engel olmadan haftalardır, her cumartesi akşamı gösterilere katılıyor. Protestocuların sayısı her hafta artıyor. 

Geçtiğimiz cumartesi de, on binlerce kişi, Tel Aviv'de ‘Git!’ yazılı tişört ve bayraklarla sokaklara döküldü. Atlı ve motosikletli polis kuvvetlerinin belirmesiyle önce gerginliğe, daha sonra da çatışmalara yol açtı. Tutuklanan protestocular, polisin aşırı güç kullandığını iddia etti. Protestocular arasında yer alan Tel Aviv-Yafa Belediye Başkanı Ron Huldai, bir protestocuyu polis müdahalesinden korumak isterken polis memuru tarafından tartaklanarak hafif yaralandı. Zor bir karar verdiğini söyleyen Turizm Bakanı (Eski Tel Aviv Belediyesi Başkan yardımcısı) Asaf Zamir, koalisyonda Benny Gantz başkanlığındaki Kahol Lavan partisinde olmasına rağmen, mesaj olarak, görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Tel Aviv'deki ünlü Habima Meydanında protesto sırasında meydana gelen tutuklamalarda İçişleri ve Çevre Koruma Komitesi Başkanı Miki Haimovich, protestocuların polis şiddetine ilişkin şikâyetleri üzerine Tel Aviv'deki gösteriye geldi: "Olayları görmeye geldim ve çok endişeliyim. Şiddeti önlemek için bölgedeki polis şefleri ile konuşmaya çalıştım fakat pek başarılı olamadım. Polis, bu gece mantıksız bir güç kullandı” ifadelerini kullandı.

Rabin Meydanında bulunan ve polisle konuşmaya çalışan Tel Aviv-Yafo Belediye Başkan Yardımcısı Tzipi Brand ise, Tel Aviv'deki gösterilerde “protestoculara karşı bir polis şiddeti” olarak tanımladığı olaylara soruşturma komitesi açılmasını talep etti.

Gecenin en anlamlı sözleri Habima Meydanına toplanan halkla birlikte olmaya gelen ve polis darbesiyle hafif yaralan Belediye Başkanı Ron Huldai’den geldi. Huldai, polislere dönerek, “Burada toplanan halk ne anarşist ne de korona virüsü yayıcı hastalar… Burada toplanan halk ülkelerini seven, gelecek için endişeli İsrailli vatandaşlardır” dedi.

 

 

Turizm Bakanı istifa etti

Turizm Bakanı Asaf Zamir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koalisyon ortağı ve üyesi olduğu Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'a istifasını ilettiğini belirtti.

Netanyahu'yu kişisel çıkarlarını her şeyin önüne koymakla suçlayan Zamir, "Vicdanım protestoları engelleyen bir hükümette kalmama izin vermiyor. Güvenmediğim birinin (Netanyahu) yönetimindeki bir hükümette daha fazla yer alamazdım. En zor zamanlarında bile, Netanyahu ülkeyi kendi siyasi çıkarına göre yönetiyor" dedi.

 

Kaynak: Ynet-Yediot Ahronot, N12 haber sitesi

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU