6 Aralık 2021 Pazartesi 02:49

Bilinmezliklerle başlayan bir Euroleague

Yaz sever biri olarak her ne kadar sonbaharın gelmesi içimi hafif bir hüzünle doldursa da, ekim ayının gelmesiyle beraber Avrupa’da basketbolun canlanmasının tadı da başka. Geçen sezonu yeni tip korona virüsü sebebiyle iptal etme kararı alan Euroleague yönetimi ise bu sefer ligi ne pahasına olursa olsun bitirmek konusunda oldukça kararlı görünüyor.

İgal ERS Spor 3650 görüntüleme
7 Ekim 2020 Çarşamba

Euroleague yönetimi lig başlamadan önce yayınladığı yönetmeliğe göre takımlar sıklıkta test yapmak ve sıkı sosyal mesafe önlemleri almak zorunda. Bunun yanı sıra maç yapacak iki takımın bulunduğu ülkeler arasında korona virüsü sebebiyle uçuş yasağı bulunuyorsa, ev sahibine maç erteleme hakkı üç kere verilecek. Eğer bu ertelemelerden sonra uçuş yasağı kalkmaz ya da tarafsız bir saha ayarlanamazsa, ev sahibi 20-0 hükmen mağlup sayılacak. Ayrıca herhangi bir takım, testi pozitif çıkan oyuncuları ayırdığında takımda sekiz oyuncu kalmaz ise yine hükmen mağlup duruma düşecek. 

Avrupa’nın değişik ülkelerinin korona virüsüne karşı savaşta uyguladığı farklı stratejiler, bununla beraber kulüplerin salona belirli sayıda seyirci almaya izin vermesi ya da vermemesi, öbür yandan yerel liglerin devam etmesi ve deplasmana gitmek için yapılan yolculuklar derken değişken sayısı hesaplanamayacak bir seviyeye ulaşıyor. Farklı ülkelerden gelen takımlardan oluşmanın başka bir dezavantajı ise NBA yönetiminin yaptığı gibi bütün takımları bir araya getirip tek bir kampüste toplama çözümünün ortadan kalkması. Bütün yıla yayılması için organize edilen bu ligin, yerel düzenleri bozmadan devam etme şansı da pek yok gibi.

Bu sebeplerden dolayı Euroleague yönetimin aldığın keskin kararlara rağmen ligin bitip bitmeyeceği konusunda soru işaretleri basketbol severlerin aklında yer etmeye devam ediyor. Daha ilk haftadan virüs vakalarının oyuncu ve teknik ekipler arasında yayıldığı haberleri, onların şüphelerini doğrular nitelikte. CSKA Moskova ile Barcelona arasında oynanan maçtan sonra yapılan tetkiklerde CSKA’dan üç oyuncunun testi pozitif çıkarken, Barcelona’nın çiçeği burnunda Koçu Sarunas Jasikevicius’un da akıbeti aynı oldu. Dün gelen haberlere göre Barcelona antrenmanlarını bir süreliğine durdurmak zorunda kaldı ve yerel ligde yapacağı maç da ertelendi. 

Bu ertelemelerin çığ topu etkisiyle büyümesiyle yerel liglerle Euroleague arasında çatışmalar olacağı kesin görünüyor. Bunun yanında pozitif vakaları olan takımların maçlara eksik çıkma durumunda maçların ne kadar keyif vereceği, izleyicileri ne kadar çekeceği de tartışma konusu. Bütün dünyanın gözlerini çevirdiği NBA’in bile finallerde geçen seneye göre yüzde 50’ye yakın izleyici kaybettiği göz önüne alınırsa, zaten ekonomik olarak daha güçsüz olan Euroleague’in geleceği ile ilgili tartışmalar tekrar su yüzüne çıkacaktır.  

Buraya kadar okuduklarınızdan içiniz kararmış olabilir ancak söz veriyorum yeni sezonda heyecan veren birçok gelişme de var. Geçen seneki kadrosunun neredeyse tamamını koruyan Anadolu Efes, yine şampiyonluğun en önemli adaylarından biri. Kesenin ağzını sonuna kadar açan Barcelona, geçen senenin üzerine Nick Calathes gibi ligin en önemli oyun kurucularından birini ekleyerek “süper takım” statüsüne ulaştı. Son şampiyon CSKA, ligin en dominant 4 numarası Toko Shengelia’yı kadrosuna katarak kupayı evde tutmayı deneyecekken, Real Madrid ise bildiğimiz gibi. Bilmediğimiz gibi hangi takım var derseniz, o da Fenerbahçe. Yeni (azaltılmış) bütçesi, yeni koç ve oyuncularıyla hedef küçültmesine rağmen, başarıya aç bu ekibin çok can yakacağını söyleyebilirim. 

Korona virüsü hayatımıza girdiğinden beri hayatımızın her alanında olduğu gibi Avrupa basketbolu da bilinmezliklerle dolu. Ancak bu sezonunun bitirilip bitirilemeyeceği tartışmalarının biz basketbol severlerin hevesini kaçırmasına izin vermemeliyiz. Umuyorum ki bu bilinmezlikler ilerleyen zamanlarda önümüzden kalkacak ve biz de bu güzel oyunun tadını gönül rahatlığıyla çıkaracağız.  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel