6 Mayıs 2021 Perşembe 09:29
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Ünlü İsrailli fotoğrafçı Michal Chelbin ‘212 Photography İstanbul’da

Tuna SAYLAĞ Sanat 5585 görüntüleme
7 Ekim 2020 Çarşamba

Çocukları ve ergenleri odağına aldığı portreleriyle tanınan ve eserleri, New York Metropolitan Müzesi, SF Moma gibi pek çok koleksiyonda yer alan İsrailli sanatçı Michal Chelbin’in fotoğrafları, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek ‘212 Photography Istanbul’da sergileniyor. 

8-18 Ekim tarihleri arasında, festivale özel bir rota dâhilinde beş farklı mekânda gerçekleşecek olan festival multidisipliner yapısıyla farklı bir tartışma ve buluşma platformu yaratmayı amaçlıyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarının yanı sıra İBB Kültür AŞ, ARTISRAEL, Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Hollanda Başkonsolosluğu’nun da katkılarıyla; sergiler, atölyeler, film gösterimleri, söyleşiler, port folyo değerlendirmeleri ve uluslararası bir yarışmanın yer aldığı programıyla festival, takipçilerine kapsamlı bir program sunuyor.

Merkez üssü Yapı Kredi Bomontiada olacak festivalin bu seneki durakları arasında özel bir rotayla, Tekfur Sarayı Müzesi, Zülfaris Karaköy, Şerefiye Sarnıcı ve Akaretler Sıraevler yer alacak.

Kimler katılıyor?

Çok yönlü festival, dünyadan ve ülkemizden önemli pek çok sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Cüretkar ve işleri ile tanınan Ouka Leele, minimalist dünyalar yaratmasıyla adından söz ettiren Clemens Ascher, dijital çağın fotoğrafçısı Julia Hetta, geniş̧ bir dekor içine yerleştirdiği karakterleri ile bilinen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonunda da temsil edilen Hollandalı fotoğrafçı Ellen Kooi, ilhamını insanlardan alan işlerinde ahenk ve dengenin uyumu üzerinde duran Mária Švarbová, performans, video, enstalasyon, animasyon, resim, çizim ve heykel alanlarında eserler üreten Rus topluluk AES+F, günlük hayatın içindeki ahenge ve güzelliğe odaklanarak bir tür hikaye anlatıcılığı yapan Gregory Escande, İstanbullu fotoğraf severlerin yakından tanıdığı Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey, İstanbul surlarını fotoğraflayan Metin Çavuş programda yer alan isimlerden bazıları.

Ayrıca Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonundan yirmiye yakın eser de Akaretler Sıraevler’de; dünyanın en önemli fotoğraf galerilerinden Howard Greenberg koleksiyonundan seçilmiş kırka yakın eser festivalde sanatseverlerle buluşacak. Ali Taptık’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘İcra ve Müzakere’, Türkiye’de son yıllarda üretilmiş, fotoğrafın belgeleyici örneklerinden farklı işleri bir araya getiriyor. Farklı disiplinlere dokunacak bir program sunan ‘212 Photography İstanbul’a daha birçok yerli-yabancı sanatçı eserleriyle katkıda bulunuyor. Biletler Biletix’te.

 https://212photographyistanbul.com/tr/

 

 

İstanbul Billboard Festivali başladı

Billboard İstanbul, bu yıl 5-18 Ekim tarihleri arasında Türkiye, Fas, İskandinav ülkeleri ve Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden 115 çağdaş kadın sanatçıyı kamusal alanda buluşturuyor. Festival, İstanbul’da seçilmiş reklam panolarında yer alacak kadın sanatçıların fotoğraf çalışmaları üzerinden toplumsal cinsiyet tartışmalarını teşvik etmeyi ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmayı amaçlarken, çağdaş sanatı geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor. Kentsel mekân gibi fikirleri geliştirmeye davet eden Billboard İstanbul’un amaçlarından biri de kültürler arasında bir köprü kurmak. BILLBOARD projesi küratör Lise Grüner Bertelsen ve grafik tasarımcı Jeanne Betak’ın iş birliği ile hayata geçirildi. 

https://www.billboardistanbul.org

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU