27 Ekim 2021 Çarşamba 06:25
Op Dr Mücteba Gündüz

BAE’den sonra Katar da resmen F-35 almak için başvurdu

Körfez ülkeleri İran’a karşı resmi ve resmi olmayan yollardan İsrail ile işbirliğini arttırırken Katar da resmen F-35 savaş uçağı almak için ABD’ye başvurdu.

Dünya 1786 görüntüleme
8 Ekim 2020 Perşembe

 İsrail-BAE normalleşmesine olumsuz bir tepki vermeyen Katar aynı zamanda ABD’nin bölgedeki en büyük askeri varlığına ev sahipliği yapıyor.

Washington’dan ismi saklı üç yetkilinin verdiği bilgiye göre, söz konusu talep radara görünmez avcı tipi uçağın yapımcısı Lockheed Martin Co. firmasına da iletildi. Haberle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı resmi açıklamada, “Resmi siyasetin kapsamında, ABD Hükümeti Kongre’nin onayı olmadan herhangi bir ülkeye yaptığı silah satışını ne teyit edebilir ne de inkar edebilir” ifadesini kullandı.

Ancak ABD’nin İran tehlikesine karşı Körfez ülkeleri ile askeri işbirliğini arttırdığı, silah ve ekipman sağladığı yeni bir haber değil.

Katar’ın F-35 isteğinin, İsrail-BAE arasında imzalanan İbrahim Anlaşmasından sonra resmiyet kazanması dikkat çekiyor. BAE, İsrail ile normalleşme karşılığında Batı Şeria’daki ilhakın askıya alınmasını ve F-35 alması için gereken iznin verilmesini talep etmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel