27 Kasım 2021 Cumartesi 10:53

Henüz ismini duymadığınız revaçtaki sekiz İsrail dizisi

Son yıllarda Hollywood yüzünü İsrail kaynaklı dizilere çevirmiş durumda. Showtime yapımı ‘Homeland’, HBO yapımı ‘In Treatment’ gibi ödül kazanan diziler ile İsrail, İngiltere ve Hollanda’nın ardından dünyada ABD’ye senaryo ihraç eden üçüncü ülke oldu.

Eti VARON Kültür 11582 görüntüleme
14 Ekim 2020 Çarşamba

İsrail’in küresel televizyon yayınında ilk sıralarda yer aldığı yadsınamaz bir gerçek. Netflix’in ‘Unorthodox’u ve HBO’nun ‘Euphoria’sı gibi İsrail bağlantılı başarılı ABD dizileri Emmy’e aday oldu. Unorthodox mini dizi klasmanında En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı. Günümüzde İsrail yapımları söz konusu olduğunda aklımıza gelen ilk isimler ‘Fauda’ ve ‘Shtisel’. Bu iki dizi salgın öncesi Netflix’te çok beğeni alan dizilerdi. Ortodoks bir Yahudi ailesini konu eden Shtisel’in gösterime sunulmasından beş sene sonra dizinin yeni sezonunun çekimleri başladı. 
Kısıtlı bir bütçeyle yola çıkan dizilerde vurgu güçlü karakterlerde yoğunlaşıyor. İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların gündelik yaşantıya yansıması, dizilerin İsrail’i eleştirebilmesi, başarının nedenlerinden sayılabilir.

COVID-19 yüzünden yapımcılar setlerini kapatınca ABD’li televizyon yayıncıları, gözlerini yurt dışına çevirdi. Ve tabii ki İsrail şirketleri bu durumdan faydalandı. Geçtiğimiz aylarda birçok televizyon şirketi İsrail’in zirvedeki dizilerinin uluslararası yayın haklarını satın alma girişiminde bulundu. Apple TV+, aralarında Gal Gadot’un oynadığı ‘Hedy Lamarr’ kısa dizisinin de yer aldığı beş diziyi satın aldı.

Fauda ve Shtisel’in dışında altısı şu anda Kuzey Amerika’da yayında olan ve adı henüz çok duyulmamış sekiz İsrail dizisi bulunuyor. 

FALSE FLAG (HULU)

Temposu hızlı bu casus, aksiyon dizisinde beş sade vatandaş kendilerini İranlı bir bakanın Moskova’daki otelinden kaçırılışının içinde bulurlar. İşin ilginç yanı bu beş kişi eylem sırasında Moskova’da bile olmadıklarını ve Mossad için çalışmadıklarını iddia etmektedirler.

Berlinare Festivalinde ilk gösterimi gerçekleşen dizi büyük ilgi topladı.

STOCKHOLM (CBS)

Ekonomi Nobel Ödülü için listenin baş adayı olan kişi, dört yakın arkadaşı tarafından yatağında ölü bulunur. Dört arkadaş ödülün açıklanacağı zamana kadar ölümü saklama kararı alırlar. Dizi Noa Yedlin’in meşhur romanını temel alan ve İsrail’de çok beğenilen bir dizi oldu. Stockholm, Toronto Film Festivalinde yarışan ilk İsrail dizisi.

WHEN HEROES FLY (NETFLIX)

2016’da Fauda ile müthiş bir izleyici sayısına ulaşan Netflix bir sonraki İsrail dizisi olarak ‘When Heroes Fly’ı seçti. Dizi dört eski İsrail askerinin bir araya gelerek, öldü sandıkları bir kişiyi Kolombiya’nın derin ormanlarında arama çabasını konu ediyor. Amir Gutfreund’un ünlü bir romanından esinlenerek yapılan bu dizide İsrail’in tanınmış aktörleri yer alıyor. Bunların arasında Amazon’dan ‘The Boys’ dizisinin starı Tomer Kapon ve Shtisel’in Michael Aloni’si var. Dizi 2018’de Cannes Uluslararası Dizi Festivalinde ‘Killing Eve’ ve ‘State of Happiness’ adlı dünyaca ünlü dizileri geride bırakarak birinciliği aldı.

Geçtiğimiz aylarda Apple TV+ dizinin İngilizce yeniden çekimini yapacaklarını ilan etti. ‘Echo23’ adıyla vizyona girecek olan dizi orijinali gibi Güney Amerika’da çekilecek.

CONFESS (Web dizisi)

Bu kışkırtıcı dizi İsrail’i karıştırdı. ‘Confess’, tanışma sitelerinin Tel Aviv’deki ilişki kültürünü, arkadaş olma ve seks yaşantısı kriterlerini nasıl değiştirdiğini araştıran ve gerçek yaşamdan anlatılar dizisi.

Noa Koler, Omer Perelman Striks ve Ori Laizerouvich gibi İsrail’in en gözde oyuncularının oynadığı her bir bölüm internetteki arkadaş bulma aplikasyonu kullanıcılarının gerçek itiraflarından oluşuyor.

Dizi İsrail’in gelecek vaat eden yönetmenlerinden Moshe Rozenthal tarafından çekildi. Şimdilerde ise AMC için Amerikan versiyonu, hazırlanıyor. Dizinin İngilizce alt yazılı bölümlerine parasız olarak Confess’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

OUR BOYS (HBO)

‘Our Boys’, 2014 yılının yazında yaşanan, kanlı İsrail-Gazze çatışmasına neden olan İsrailli ve Filistinli gençlerin kaçırılıp öldürülmesinin gerçek hikâyesine odaklanan bir dizi. Bu dizi İsrail Keshet12 ile HBO’nun ortak yapımı olarak İbranice ve Arapça olarak hazırlandı. Dizi bölgenin zirvedeki üç film yapımcısı olan İsrailli Hagai Levi, Amerikan-İsrailli Joseph Cedar ve Filistinli Tawfik Abu Wael tarafından yazıldı, yönetildi ve yapımı gerçekleşti.

Dizinin, İsrail’in ikiye ayıran bir duygusal tartışmayı alevlendirmesi uluslararası medya tarafından gündeme taşındı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tartışmayı daha da alevlendirerek, İsrail seçimleri sırasında diziyi antisemit olarak nitelendirerek boykot kampanyası başlattı. Ancak İsrail’in Emmy’si sayılan İsrail Televizyon Akademi Ödüllerinde dizi ‘En İyi Drama Dizisi Ödülü’nü aldı. ABD’de ise dizi Peabody Ödüllerine aday gösterilirken New York Times tarafından 2019’un en iyi 10 dizisi arasında gösterildi.

AUTONOMIES (Topic.com)

Bu heyecanlı distopik dizide günümüzde Yahudi devletinin güvenliğin yoğun olduğu bir duvarla ikiye ayrıldığı farklı bir gerçekliğe yolculuk yapıyoruz. Duvarın bir tarafında, başkentinin Tel Aviv olduğu laik İsrail Devleti yer alırken, diğer tarafta Kudüs’te yer alan ultra Ortodoks Yahudi Özerk Bölgesi bulunuyor. ‘Autonomies’ dizisi Shtisel’in yazarlarından Yehotonan İndursky ve Ori Elon tarafından yazıldı. İkili bu tartışmalı diziyi yaratırken, İsrail’de gerçekten yaşanan ultra-Ortodoks ve laik toplum arasındaki çatışmanın Filistin çatışmasından daha fazla tahribat vereceği fikrinden yola çıktı. Dizi İsrail’in HOT kanalında yayınlanıyor. Bazı eleştirmenler diziyi ultra-Ortodoks toplumunun Black Mirror ile karşılaşması olarak nitelendiriyor. Dizi İngilizce olarak, Amerika’nın mavi - kırmızı devlet olarak ikiye ayrılması şeklinde yeniden formatlanıyor.

Yakında yayınlanacaklar 

TEHRAN (Apple TV+)

İsrail’in en heyecanlı yeni dizisi ‘Tehran’, nükleer bir reaktörü kullanılmaz hale getirmesi için İran’a yollanan Tamar Rabinayan adlı genç bir Mossad ajanının öyküsü. Tehlikeli görevi beklenmedik bir yöne doğru gidince kadın ajan İran’ın başkentinde sıkışıp kalıyor. Orada köklerini bulurken, demokrasi yanlısı aktivistlerle arkadaş oluyor. İsrail’in Kan11 kanalında yayınlanan, hop oturup hop kaldıran dizinin baş yazarı Netflix’in Fauda dizisinden tanıdığımız Moshe Zonder.

Karantina döneminde, Apple TV+ dizinin İsrail dışındaki uluslararası yayın haklarını satın aldı. Tehran’ın ortak yapımcısı olarak imza atan Apple TV+ çok yakında dizinin ilk gösterim tarihini açıklayacak.

LOSING ALICE (Apple TV+)

Bu kara psikolojik gerilim dizisinde, aile sahibi olduktan sonra iş yaşamında mücadele eden, 40’larında başarılı bir film yapımcısı olan Alice ile tanışıyoruz. Alice, 20 yaşlarında ümit vaat eden genç bir senaryo yazarı Sophie ile tanışır. Sophie’ye takıntılı olan Alice onu hayatına profesyonel ve kişisel olarak dâhil eder. Ama çok geçmeden Alice, Sophie’nin tahmin ettiği gibi biri olmadığını ve onu yaşantısına dahil etmenin ölümcül sonuçları olabileceğinin farkına varır.

Bu yaz HOT’ta gösterime giren dizi önümüzdeki yıllarda zirveye çıkması beklenen önemli kadın film yapımcılarından Sigal Avin tarafından yaratıldı. Apple TV+ ‘Losing Alice’ dizisini satın aldıklarını Tehran’la ilgili açıklamanın birkaç gün sonrasında ilan etti. Bu dizinin de ilk gösterim tarihini yakında açıklayacaklar.

Sırada neler var?

Bu sekiz İsrail dizisi Kuzey Amerika’da ya yayınlanıyor ya da çok yakında yayına girecek. Ancak bu listeye çok yakında başka dizilerin eklenmesi bekleniyor.

İsrail televizyon hayranlarının sabırsızlıkla beklediği diziler arasında Yeşiva öğrencilerini konu eden ‘Shabbanikim’, İbranice ve Arapça yayınlanacak olan, Tel Aviv’de yaşayan Filistinli bir fotoğrafçıyla ilgili drama ‘Muna’, askeri görevine hazırlanan eşcinsel dört askerin hikâyesi ‘Transkids’, Etiyopyalı Aşkenaz çok kültürlü bir aileyi anlatan komedi dizisi ‘Nevsu’ ve gerilim dizisi ‘Your Honor’ yer alıyor.

Ayrıca, iki İsrail dizisinin alınması olası görülüyor. Sekiz bölümlük, Yom Kipur Savaşına dikkati çeken hem duygusal hem de aksiyon dolu ‘Valley of Tears’, her bölümü bir milyon dolara mal olan ve şimdiye kadar yaratılmış en pahalı bütçeye sahip dizi olarak adlandırılıyor. ‘On the Spectrum’ ise 20’li yaşlarda, hayatla mücadele etmeye çalışan üç otistik oda arkadaşının öyküsü. İnsanın yüreğine dokunan bu dizi İsrail’de hâlihazırda büyük beğeni topladı. Amazon, dizinin İngilizce adaptasyonu için düğmeye basarken, dizide rol alacak oyuncuları gerçek yaşamda otistik olanlar arasından seçti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental