3 Mart 2021 Çarşamba 14:53
vakko
vakko

Polanski kendisini Holokost’tan kurtaran çifti onurlandırdı

Oscar ödüllü film yönetmeni Roman Polanski, Polonya’da, kendisini Nazilerden kurtaran Buchala çiftini onurlandırmak için Soykırım Müzesi Yad Vaşem’in törenine katıldı. Polanski, Stefania Buchala’nın çok asil ve dindar biri olduğu dile getirdi.

Dünya 1585 görüntüleme
21 Ekim 2020 Çarşamba

The Pianist’ filmi ile 2003’te Oscar ödülüne layık görülen Roman Polanski, Polonya’ya giderek II. Dünya Savaşı sırasında hayatta kalmasını sağlayan Polonyalı aile Stefania ve Jan Buchala’ya teşekkürlerini sundu.

Şu anda Fransa’da yaşayan 87 yaşındaki Polanski tören için geçtiğimiz perşembe Polonya’ya gitti. Polonya, 1977’de reşit olmayan bir kız ile ilişkiye giren Polanski‘nin ABD’den kaçtıktan sonra güvenle seyahat edebileceği çok az ülkeden biri.

Polanski, törende Polonyalı aileyi anarken Stefania’nın asil ve dindar olduğunu, Polanski’yi yaşatmak adına hayatını hatta çocuklarının hayatını riske attığını belirtti.

Polonyalı çiftin torunu Stanislaw Buchala, verilen madalya ile diplomayı vefat eden büyükanne ve büyükbabası adına Güney Polonya’daki Gliwice‘deki bir Yahudi anıt merkezinde İsrail’in büyükelçi yardımcısı Tal Ben Ari Yaalan’dan aldı.

Polanski dokuz yaşındayken, ailesi Nazi kamplarına gönderilmeden hemen önce Nazilerin Yahudileri kapattığı Krakow Gettosundan kaçmayı başarmıştı. Polanski 1943-1945 yılları arasında Buchala Ailesiyle birlikte küçük bir köy olan Wysoka Köyünde yaşadı.

Polanski, Buchala çifti için hazırlanan törende Stefania için şu sözleri yazdı: “Beni saklamaya karar verdiğinde tereddüt etmedi. Bir insana duyduğu sevgiden dolayı yaptı.” Polanski ayrıca Stefania’nın açlığa ve yoksulluğa rağmen kendisini hep güvende tutuğunu ve beslediğini yazdı.

Buchala çifti 1953’te vefat ettiler. Yad Vaşem tarafından verilen bir onur olan ‘Uluslararası Dürüst’ ilan edildiler. İsrail’deki Holokost Müzesi Yad Vaşem, Soykırım’da hayatını kaybedenlerin anısını korumaya adamış bir kurum. ‘Uluslararası Dürüst’ payesi ile savaş sırasında muhtaç Yahudilere yardım eden, Yahudi olmayan insanları onurlandırıyor. Buchala Çifti de Polanski’yi Nazi güçlerinden kurtardıkları için Yad Vaşem tarafından tanınan yedi bin Polonyalı arasına girdiler.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR