11 Nisan 2021 Pazar 15:42
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

“Amerikalı Yahudilerin oyu Demokrat Biden’a”

Pew Araştırma Merkezinin yaptığı araştırmaya göre Amerikalı Yahudilerin yüzde 70’i kasım seçimlerinde Demokrat Biden’a oy vermeyi planlıyor. Öngörülen sayılar, Yahudilerin 2016 seçimlerindeki oy verme eğilimleriyle hemen hemen aynı.

Dünya 3626 görüntüleme
21 Ekim 2020 Çarşamba

Kamuoyu araştırmaları, gelecek ay gerçekleşecek ABD başkanlık seçimlerindeki Yahudi oylarının 2012’den bu yana süregelen dağılım ile benzer olacağını ortaya koydu. Ekim ayının başında yapılan ve geçtiğimiz hafta yayımlanan anket sonuçları, Amerikan Yahudilerinin yüzde 70’inin önceki Başkan Yardımcısı Joe Biden’a, yüzde 27’si ise Başkan Trump’a oy vermeyi planladığını gösterdi.

Anketteki sayıların doğrulanması durumunda sonuç 2016’da seçimleriyle neredeyse aynı olacak. Pew’nun bulgularına göre 2016 seçimlerinde Amerikan Yahudilerinin oyunun yüzde 71’ini Hillary Clinton, yüzde 25’ini ise Trump almıştı. 2012 başkanlık seçimlerinde ise Cumhuriyetçi adayın oy oranı biraz daha yüksekti; Barack Obama yüzde 69, Mitt Romney ise yüzde 30 oranında oylanmıştı.

Cumhuriyetçi Yahudiler, Trump yönetiminin politikaları arasında İsrail’in bölgesel iddialarını tanımak, İsrail ve iki Arap ülkesi arasında arabuluculuk yapmak, İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmek yer almasına rağmen kamuoyu yoklamasına göre seçmen davranışının, geçmiş seçimlerden farklı olmaması karşısında hayal kırıklığına uğradı.

Pew’nun bir diğer bulgusu ise, Trump’ın başkanlık sürecindeki icraatlarına Amerikan halkı ve Yahudi toplumunun yaklaşımı arasındaki paralellik oldu. Anket sonuçlarına göre Trump, ABD halkı genelinde yüzde 38, Amerikan Yahudileri arasında ise yüzde 35 destekleniyor. Pew ayrıca, Amerikalıların yüzde 52’sinin Biden’ı, yüzde 42’sinin ise Trump’ı tercih ettiklerini belirtti.

Yahudiler, Güney Amerikalı Katolikler, Siyahi Protestanlar ve dini bağlılıkları olmayan geniş azınlıklar Biden’ı destekliyor. Buna karşılık, Evanjelistler ve beyaz Hristiyanların büyük çoğunluğu Trump’ı destekliyor.

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ