1 Aralık 2020 Salı 11:58

Azerbaycan Yahudileri ülkeleri için dua ediyor

Azerbaycan’da pandemi tedbirleri kapsamında kapalı olan bir sinagog kapılarını Ermenistan-Azerbaycan çatışmasından zaferle çıkabilmek için dua etmek isteyen cemaati için açıldı.

Kültür 3648 görüntüleme
21 Ekim 2020 Çarşamba

Bakü Aşkenaz Cemaati Başkanı ve Habad Temsilcisi Shneur Segal, Ermenistan ile Azerbaycan arasında son çatışmalarda herkesin eve sağ salim dönmesi ve Azerbaycan’ın topraklarını tamamen geri alabilmeleri için dua ettiklerini belirtti.

Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra kurulan iki devlet, sınırlarında bulunan Dağlık Karabağ bölgesinin himayesi için 1992’den beri anlaşamıyor. Eylül ayında çatışmalar kızıştı.

Azeriler bölgenin kuzeyinde bulunan Şuşa kentini 30 yıl önce ellerinden alınan kültürel merkezleri olarak görüyorlar. Anadolu Ajansına konuşan Haham Segal gelecek sefere Şuşa’da sinagogda dua etmeyi dilediklerini belirtti.

Azerbaycan, İsrail ve Türkiye’den destek alırken Ermenistan, Rusya ve İran tarafından destekleniyor.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da ise Ermenistanlı Yahudiler suka altında kendi ülkeleri için dua ediyor. Rahel adındaki bir Ermenistan Yahudi’si İsrail bombalarının Ermenilerin üzerine düşmemesi için dua ettiğini söyledi.

Ermenistan’da yalnızca 500 kadar Yahudi yaşarken, Azerbaycan’da 30 bin Yahudi yaşıyor. Azerbaycan, İsrail ve New York hariç tamamı Yahudilerin yaşadığı bir kente sahip tek ülke. Dağıstanlı Yahudilerin yaşadığı Krasnaya Sloboda (Kırmızı Kasaba) kentinin tarihi MÖ 8. yüzyıla dayanıyor. Azerbaycan’da bu topluluğun yanı sıra Gürcistanlı Yahudiler ve Rus İmparatorluğu ve SSCB’den kalma 6-7 bin civarında Aşkenaz Yahudi’si bulunuyor.

Haham Segal şu anda devam eden çatışmalarda genç Yahudi vatandaşların savaştığını, hatta daha önce askerlik görevini yerine getirmiş bir önceki neslin de yeniden askere çağrıldığını belirtiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL