11 Nisan 2021 Pazar 14:55
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

BM’nin İran’a silah ambargosunun süresi bitti

Dünya 1030 görüntüleme
21 Ekim 2020 Çarşamba

Birleşmiş Milletler’in İran’a uyguladığı ve on yıldır süregelen, İran’ın dış ülkelerden tank ve savaş uçağı almasına da engel olan silah ambargosunun süresinin, ülkenin dünya güçleriyle yaptığı nükleer anlaşma gereğince geçtiğimiz pazar günü sona ermesinin ardından, karara itiraz eden ve ambargonun devam etmesi gerekliliğini savunan ABD’den tepki geldi.

Bir silah alımı planı içerisinde bulunmadığını iddia eden İran, son gelişmelerle, teoride, pazar günü itibarıyla 1979 İslami Devriminden beri güncelleyemediği silah ve teçhizatını güncelleme, kendi ürettiği donanımını da yurt dışına satma imkânını elde etmiş oldu. 

İslami cumhuriyetin yetkilileri, silah ambargosunun sona ermesini, ‘ABD’nin tüm çabalarına uluslararası platformda karşı çıkılan tarihi bir gün’, olarak nitelendirdiler.

Diğer yandan, Trump hükümeti ambargonun sona ermesinin geçersiz olduğunu, 2018 yılında Trump’ın geri çekilmeye karar verdiği nükleer anlaşmada var olan bir maddenin, silah ambargosu dahil, İran a uygulanan tüm BM yaptırımlarını yeniden hükmettiğini ve nedense dünyanın geri kalanının bu maddeyi yok saydığını iddia etti. 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayarak, “Bugün, İran savunmasının tüm dünya ile birlikte normalleştirilmesi, bölgemizde barış, güvenlik ve çok taraflı bakış açısı yönünden bir kazanımdır” dedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, ambargonun sona ermesini kesin bir dille reddederek, “ABD, İran’a veya İran’dan silah satışı sağlanması, satışı, iletilmesi, silah kullanımı ile ilgili teknik eğitim verilmesi, maddi destek ve servis sağlanması dahil silahlarla ilgili olan her türlü yardımı yapacak veya bunlara katkısı bulunacak tüm birey ve kurumlara karşı kendi topraklarındaki tüm yetkisini kullanmaya hazırdır. Geçtiğimiz on yıl içerisinde, BM’nin getirdiği kısıtlamalar sebebiyle hiçbir ülke İran’a silah satışında bulunmadı. Bugün, İran’a silah satışına yeltenecek her ülkenin, barış ve güvenliği desteklemektense çatışmayı ve gerilimi alevlendirmek olan niyeti ortaya çıkacaktır” şeklinde bir açıklama yaptı.

**

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ