11 Nisan 2021 Pazar 15:03
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Hamas için kötü haberler

Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas’ın, İsrail-Sudan normalleşmesi sonrası artık silah ve malzemeyi Sudan üzerinden Gazze şeridine sokmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Dünya 1871 görüntüleme
27 Ekim 2020 Salı

Arap siyaseti konusunda uzman İsrailli Yoni Ben Menachem’in basına açıklamasına göre, Sudan, İran kaynaklı silah ve cephanenin Kızıldeniz üzerinden Gazze’ye kaçırılması için stratejik bir öneme sahipti. Sudan’ın eski lideri, radikal görüşlü Ömer el-Beşir, El Kaide örgütüne sempati duyuyor ve bu kaçakçılığa göz yumuyordu.

Menachem’e göre, normalleşme sonrası yeni yönetimin gözetimi altında bu silah yolunun açık kalması artık mümkün değil.

El Beşir’in devrilmesinden bu yana yeni yönetim, İsrail ve ABD ile barış yapmak ve ABD’nin terör listesinden çıkarılmak için büyük çaba sarf ediyor. Afrika ülkesi ABD yaptırımlarından kurtulmak ve ekonomisini düzeltmek için bazı terör mağdurlarına tazminat ödemeyi bile kabul etmiş durumda.

Menachem’in görüşüne göre, İran-Sudan-Kızıldeniz silah kaçakçılığının rotasının ortadan kaybolması Hamas’ın askeri kanadı için büyük bir yıkımken, bunun yanında bir Arap ülkesinin daha İsrail-Filistin sorunu çözülmeden İsrail ile barış yapması da Hamas’ın siyasi kanadı için de büyük bir moral çöküntüsü oldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ