26 Şubat 2021 Cuma 12:51
vakko
vakko

Mars Retrosu 13 Kasım’da bitiyor

Geçen hafta 3 Kasım’da Merkür retrosu sona erecek diye yazmıştık. İşimiz astrologlara kaldı. Ayda su bulunmuş “astroekonomik hayata bir adım daha” fazla dikkat çekmeyince finansal astrolojiden devam edelim.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 9051 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

Astroloji sayfaları incelendiğinde daha önce hiçbir ABD seçiminde Mars ve Merkür retrogade aynı anda olmamış. Astrologlar genel olarak bu ilk nedeni ile çekimserler. Maç ortada diyorlar. Ama çoğunluk favori İkizlerin retrosu bitiyor diye Trump’ı avantajlı gösteriyor. Bu arada anketler ise bundan habersiz Biden diyor. Şu ana kadar oy kullananlar genelde Demokratlar. O yüzden sandık çıkışı anketlerin de bunda etkisi var. Astrologların uzlaştığı iki konu var. İlki, iki retro aynı ana hiç denk gelmemişti. İkincisiyse Thomas Jefferson döneminde de Mars retrosu varmış ve seçim sonrası belirsizlik bir süre sürmüş, dolayısı ile kim seçilirse seçilsin sonuçlar hemen netleşmeyecek, kaos yüksek olasılık diyorlar. Trump kaybetse dahi 1,5 yıl kadar konuşulmaya devam edecek derler. Artık yazı tura atmanın vakti. Başkan sahada hâlâ zone press yapıyor salıncak eyaletlerde. Biden ise yine ortalarda yok.

Gelelim sadede. Trump’ın ikinci başkanlık döneminde büyük olasılık ile Çin Virüsünün rövanşını alması beklenebilir. Nitekim aya 5G istasyonu kurma noktasında Nokia ile anlaştı NASA. Hazinenin borç stoku yönetilebilir durumda değil, daha 2,2 trilyon mu olsun 1,8 mi diye yeni destek paketi açıklayacak. Tahvillerin yeniden yapılandırılması olasılığı yüksek. Büyük olasılıkla ticaret savaşlarında bu sefer Çin’in yanına Avrupa Birliği’ni de katacak. NATO ise bu şekilde fazlası ile sorgulanacak bir yer olacak. Başkan ikinci döneminde sert oynarsa bunlar makro kalemler. Son dönem deyip ipleri gevşetirse daha çok FED, faiz konuşacağız. Haliyle seçim sonrası Euro/dolar paritesinde hızlı bir değer kazanma bekleyebiliriz. Keza borsalarda da.

Olası bir Biden başkanlığında ise, parite değer kaybetmeye devam edecektir. Koltuğa oturması ve aksiyon alması Trump kadar hızlı olmayabilir. Döneminde daha çok Harris’in politikalarını izlemek durumunda kalabiliriz. Bu nedenle belirsizlik ilk günden küresel piyasalara yansıyacaktır. Rusya ve Ortadoğu ön planda olacağından bizim için yeni bir belirsizlik.

Retrosu bol günlerdeyiz. Merkezin faiz kararı bu noktalardan önemliydi. Biden senaryosu ile daha düşük bir faiz artışı ile bu retroları atlatmak büyük olasılıkla tercih edilmiş gibi duruyor. Faiz ve kur retrosu için enflasyon, cari açık retrolarının başlaması gerekiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU