26 Şubat 2021 Cuma 12:48
vakko
vakko

“Turquality şirketlere %50 destek veriyor": Turquality destekleri ile ilgili Yönetim Danışmanlık Ödülü sahibi “progroup” oldu

TURQUALITY destekleriyle ihracatı artıran gizli kahraman Dr. Salim Çam ile TURQUALITY desteklerini konuştuk.

Ekonomi 7041 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

Dr. Salim Çam kimdir? Bize kendinizden, yaşam serüveninizden bahsedebilir misiniz? Yaşamınızda başarılarla ilerleyişinizde size en büyük destekçi kim oldu?

1969 yılında İstanbul’da doğdum. 1980 yılında, Salı Pazarında ilk ticaretimi yaptığımda 11 yaşındaydım. Orta ve lise öğrenimim boyunca, çalışarak okumaya devam ettim. Lisans derecemi İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden aldım. Üniversiteyi, o zamanki adı Ülker Şirketler Grubu olan ve bugün Yıldız Holding olarak bilinen grup şirket tarafından okutuldum. Ülker Grubunda, 13 yıl boyunca, üretim sistem iyileştirme, sistem analistliği, tüm bölümlerin esas usullerinin oluşturulması ile ilgili organizasyon-metot, bütçe oluşturma ve kontrol sistemi oluşturma vb. konularda görev aldım. Daha sonra Marmara Üniversitesine başvurup, Türkiye’de bir ilki eş zamanlı iki yüksek derecesi birden aldım. Bunlardan biri Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Yönetim-Organizasyon”, diğeri “Finansman–Muhasebe” olmak üzere iki bilim dalında (double) Yüksek Lisans derecesi aldım. Yüksek Lisans derecesinden sonra Ülker Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ülker Bey’den ayrılmak için izin istedim.

Ülker’den ayrıldıktan sonra Dateks şirketinde İnsan Kaynakları ve Toplam Kalite Müdürü,  Beykent Üniversitesinde Bütçe ve Strateji Daire Başkanı görevlerinde bulundum.Bu sırada serbest yönetim danışmanlık hizmetleri vermeye başladım. EVYAP Şirket Grubuna Bütçe Planlama Danışmanlığı, UYUMSOFT Yazılım Firmasına Bütçe Sistem Analist Danışmanlığı, HAYAT Şirketler Grubuna, Bütçe Oluşturma ve Kontrol Sistemi Danışmanlığı yapmaya başladım.

Daha sonra Kadir Has Üniversitesinde Finans ve Bankacılık ve Yıldız Teknik Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümlerine başvurup, doktora çalışmalarımı başlattım. Hayallerimi gerçeğe dönüştürmek ve ülkemin değerlerinden beslenerek yeni değerleri ortaya çıkarabilmek için  2003 yılında Proaktif Uluslararası Danışmanlık Eğitim Bilişim Araştırma ve Ticaret A.Ş.ni (PROGROUP) kurdum.

Şu an, Proaktif Uluslararası Danışmanlık Eğitim Bilişim Araştırma A.Ş.de (PROGROUP) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevimi yürütmekteyim. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesinde, Yıldız Teknik Üniversitesinde ve İstanbul Ticaret Üniversitesinde Yönetim, Turquality/Marka Algoritması, Turquality/Marka Destekleri, Multidisipliner İşlerin Sanatsallaştırılması üzerine ders yapımcılığını ve öğretim görevlisi olarak ders verdim/vermekteyim.

Dr. Salim Çam’ın yönettiği, 2003 yılında İstanbul’da kurulan Proaktif Uluslararası Danışmanlık Eğitim Bilişim Araştırma ve Ticaret A.Ş. (PROGROUP), global hizmet kalitesinde danışmanlık ve eğitim alanında müşterilerine çözüm ortağı olmaya devam ediyor. PROGROUP’un sunduğu hizmet ve çözümlerden bahseder misiniz?

PROGROUP markamızın içerisinde müşterilerimize ulusal ve uluslararası yönetim danışmanlık ve eğitim alanlarında hizmet vermekteyiz.

Danışmanlık alanında başta Turqaulity ve Marka Yönetimi olmak üzere, şirketlere stratejik planlama, bütçe yönetimi, insan kaynakları yönetimi, satış-pazarlama yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, yeni ürün geliştirme yönetimi, finans yönetimi, bilgi sistemleri yönetimi, süreç iyileştirme yönetimi konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaktayız. Ayrıca şirketlere bağımsız yönetim kurulu üyeliği, icra kurulu üyeliği ve turquality komite üyelikleri yapmaktayız.

Eğitim alanında ise şirketlere yönelik “Öğrenen Organizasyon” çerçevesinde kurumsal ve bireysel gelişim eğitimleri, vermekteyiz. Bu eğitimler modüler genel eğitimler, executive programlar, uzmanlık sertifika programları olarak üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bu eğitimlerimizi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerle işbirliği içerisinde vermektedir. Örneğin Turquality ve Marka Uzmanlık Programını İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde yapmaktayız.

Bünyemizde 40’a yakın uzman yönetim danışmanımız ve 150’nin üzerinde profesyonel eğitmenlerimiz var. Bunlarla birlikte ülkemizin dört bir yanına hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Devlet destekli markalaşma programı olan Turquality hakkındaki yorumlarınız neler?

Devlet destekli markalaşma programı olan Turquality, Türk markalarının global pazarda güçlü bir şekilde yer almasına ve öğrenen organizasyona dönüşümüne olanak sağlıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Turquality Destek Programı, rekabet avantajını elinde bulunduran ve markalaşan ya da markalaşma potansiyeli taşıyan firmalara destek ile teşvik sağlayan bir platform olmanın yanında, bir Türkiye iş modeli olarak da karşımıza çıkıyor.

Turquality programının bir iş modeli şeklinde algılanması durumunda, firmaların markalaşması da hızlanıyor ve firma gelişimi artıyor. Toplam insan kaynakları güçlenirken, Türk firmalarının marka potansiyeli ve bilinci artarak, Türk malı imajının oluşturulması ve tutundurulması faaliyetleri daha da hızlanacaktır.

Aslında, bunu uygulayan işletmelerin teşvik ya da destek alıp almamasının bir önemi de kalmamaktadır. Çünkü, işletmeler bu modelle, zaten maliyetlerini düşürüp farklılaşmakta ve böylece uluslararası rekabet gücü elde etmektedir.

Turquality kapsamına giren ve girmek isteyen firmalar “değer, değer, değer” diyenlerdir. Bugün Türkiye’nin ortalama ihracat birim kg. fiyatı 1 Dolar civarında. Turquality alan firmaların ortalama ihracat kg. fiyatı 4-4,5 Dolara yaklaşıyor. Buradan da anlaşıldığına göre “değer, değer, değer” yani fayda/maliyet demek lazım. Değer, faydayı artır, maliyeti düşür demektir.

Turquality’den yararlanmak isteyenler ne yapmalı? Bu konudaki süreç nasıl işliyor ve bu program, firmalara gibi avantajlar sağlıyor?

Biz Turquality’den yararlanmak isteyen firmalara önce Turquality Olgunluk Seviyesi Analizlerini yapmaktayız. Bu analizler neticesinde firmalara izlemeleri gereken Stratejik Yol Haritalarını hazırlıyoruz. Süreç danışmanlıklarının neticesinde başvuruya hazır olan firmalar bağımsız denetim kuruluşları aracılığıyla denetlenerek destek alıp alamayacaklarına karar verilmektedir.

Turquality hizmet ve ürün ihracatı yapanlara ayrı ayrı destek vermektedir. Bu destekler ayrıcı ihracatın artışını sağlamaktadır. Biz bu destekleri, şirketin ihracat yönetimi ile algoritmasını oluşturduk ve muhteşem ihracat artışları sağladık.

TurqualIty birçok alanda destek veriyor

Turquality diğer destek kalemleri ile karşılaştırıldığında birçok alanda katma değerli destekleri kapsamaktadır. Pazar araştırmasından, pazarlama organizasyonlarına, bütçe yönetiminden satış süreçlerine kadar daha birçok alanda destek vermektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • İstihdam Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Sertifikasyon Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Yazılım ve Bilişim Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Depo Hizmetleri Giderleri (Ürün İhracatı)
 • Gelişim Yol Haritası (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Tanıtım, Reklam ve Pazarlama Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Hedef Pazarlara Yönelik Danışmanlık Giderleri (Ürün İhracatı)
 • Pazar Araştırması Çalışması ve Raporlama Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Mağaza ve Franchise Kira ve Kurulum Giderleri(Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Kurulum, Dekarasyon, Konsept Mimari Giderleri  (Ürün İhracatı)
 • Ofis, Depo, Showroom Kira ve Kurulum Giderleri (Ürün İhracatı)
 • Yönetim Danışmanlık Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Tasarım Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Uluslararası Hukuk Danışmanlık Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)
 • Marka, Patent, Faydalı Model ve Endüstriyel Tasarım Tescil Giderleri (Ürün İhracatı)
 • Ürün, Hizmet ve Marka Tescili ve Korunması ile ilgili Giderler (Hizmet İhracatı)
 • Ön Tanı Merkezi, Klinik, Eğitim Merkezi Kira ve Kurulum Giderleri (Hizmet İhracatı)
 • Satış Sonrası Servis, Reyon, Raf, Dekarasyonlu Köşe Kira ve Kurulum Giderleri (Ürün ve Hizmet İhracatı)

Peki, Progroup olarak bugüne kadar kaç firmaya Turquailty desteklerini almasını sağladınız ve Turquality Yönetim Danışmanlığı yaptınız?

Bugüne kadar, çalıştığımız firma sayısı 87 firma oldu. Bunlardan birkaçını sayacak olursak, THY, PENTİ, FLORMAR, SÜTAŞ, ARZUM, D’S DAMAT, ÇİLEK MOBİLYA, ASSAN FOOD, ÜLKER, GAMATEKS, AKBAŞLAR, BERTEKS, İNOKSAN, ERMAKSAN, NG KÜTAHYA SERAMİK, KÜTAHYA PORSELEN gibi marka firmalarımızı sayabiliriz.

Progroup ‘Yılın TURQUALITY Yönetim Danışmanlığı Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıdaki en büyük hikayeniz ne oldu?

Milli şuur içinde evrensel ilkeler çerçevesinde hizmet veya ürünlerinizi, teknik, beşeri ve kavramsal bilgi ve birikimlerinde müşteriye sunduğunuzda ödül peşinden geliyor. PROGROUP tüm aile bireyleri bu şuurla çalışmaktadır. 

Bu başarı PROGROUP ailesinin tüm çalışanlarının ortak emekleri, hedeflerine olan inançları ve sürekli kendini geliştiren gelişmeleri neticesinde alınmış bir ödüldür. Çok zorlu ve meşakkatli bir çalışmanın neticesinde böylesine kıymetli bir ödülü almak bizleri bir taraftan motive ederken diğer taraftan da işimizi doğru yaptığımızın bir göstergesi olarak ortaya çıkmıştır.

Bu başarıdaki en büyük hikayemiz ise ülkemize, değerlerimize, varlıklarımıza, bilgimize, şirketimize ve kendimize olan güvenimizden geçmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, insanlar eğer hayal kurup bunu gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları çalışmaları doğru şekilde yaparlarsa başarının gelmemesi için hiçbir engel bulunmamaktadır. Ben ve kıymetli ekip arkadaşlarımda bu durumun bilincinde olarak hareket ettik ve yeni başarı hikayelerini yazmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz.

 

 Bu bir ilandır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU