25 Temmuz 2021 Pazar 17:46
Radisson

İsrail’de geliştirilen aşı 1 Kasım’da insanlar üzerinde denenecek

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’de korona virüsü salgınına karşı geliştirilen potansiyel aşının 1 Kasım’da insanlar üzerinde denenmeye başlayacağı duyuruldu.

Dünya 3027 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

 Savunma Bakanlığı Biyolojik Araştırma Enstitüsü (IIBR) tarafından geliştirilen aşı, İsrailli televizyon kanalı, Kanal 12’nin verdiği habere göre, mart ayında hayvanlar üzerinde denemelere başlamıştı. Sağlık Bakanlığı ve bir gözetim komitesi, bir sonraki aşamaya geçmek için yeşil ışık yaktı. Savunma Bakanlığı, aşının yaşları 18 ile 55 arasındaki 80 yetişkin ve gençler tarafından önümüzdeki hafta denenmeye başlayacağını ve gönüllülerin Kovid-19’a karşı antikor üretip üretmediğinin 3 hafta boyunca izleneceğini açıkladı.

 Aralık ayında başlaması planlanan ikinci aşamaya ise 18 yaşın üzerindeki 960 kişi katılacak. İki aşamanın da başarılı olması halinde, 2021 Nisan ve Mayıs aylarında 30 bin gönüllünün katıldığı üçüncü bir aşama planlanıyor. Üç aşamanın da başarılı olması durumunda aşı toplu kullanım için onaylanabilir.

Savunma Bakanlığı, aşının bir dizi hayvan üzerinde zaten test edildiğini ve IIBR'nin klinik denemelerin birinci ve ikinci aşaması için 25 binden fazla doz ürettiğini açıkladı. IIBR Direktörü Shmuel Shapira yaptığı açıklamada, “Nihai hedefimiz İsrail vatandaşları ve yakın komşularımız için 15 milyon doz aşı sağlamak” dedi.

Dünya genelinde henüz uluslararası olarak onaylanmış bir aşı bulunmuyor. Pfizer Inc, Johnson&Johnson, AstraZeneca Plc ve Moderna gibi ilaç şirketleri tarafından geliştirilen potansiyel aşıların denemeleri devam ediyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel