16 Mayıs 2021 Pazar 09:35
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Amerikan Yahudi örgütleri, İsrail-Sudan anlaşması konusunda ikiye bölündü

İsrail ile Sudan arasında ABD aracılığı ile yapılan normalleşme anlaşmasına ilişkin cuma günü yapılan bildiri sonrasında, Demokrat Parti bağlantılı İsrail yanlısı Yahudi iki örgütten, farklı tepkiler geldi.

Dünya 761 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

Amerika Yahudi Demokrat Konseyi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, yeniden seçilebilmek için İsrail'i "siyasi bir araç" olarak kullandığını iddia ederken; İsrail için Demokratik Çoğunluk Hareketi anlaşmayı alkışlayıp ve Filistinlileri barış için harekete geçmeye çağırdı.

Amerika Yahudi Demokrat Konseyi Yönetici Direktörü Halie Soifer, konseyin İsrail için normalleşme anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak Sudan anlaşmasının Trump'ın kişisel çıkarları tarafından motive edildiğini belirtti.

Buna karşın, İsrail yanlısı politikaları benimseyen bir grup olan İsrail için Demokratik Çoğunluk Hareketi, anlaşmayı destekleyen kısa bir açıklama yaptı. Grup açıklamasında “İsrail için Demokratik Çoğunluk Hareketi, İsrail ve Sudan liderlerini kurdukları diplomatik ilişki için tebrik ediyor” dedi. Açıklama “Bölgede barış ve istikrar sağlanması için bu önemli bir adım. Filistinli liderlerin benzer şekilde, iki devletli çözümü bulmaya çalışarak, İsrail ile barış görüşmelerini yeniden başlatmaya karar vermelerini umuyoruz" sözleriyle devam etti.

ABD’deki onlarca Yahudi grubu temsil eden bir çatı örgütü olan Büyük Amerikan Yahudi Teşkilatları Başkanlar Konferansı, anlaşmanın "Ortadoğu'da barış arayan herkesin evrensel desteğini hak ettiğini" dile getirdi.

Ülkenin en büyük Yahudi yanlısı siyasi kurumu olan Amerikan İsrail-Yahudi lobisi AIPAC, anlaşmayı "Bölünmeye ve çatışmaya yol açan yorgun, eski adetleri aşabilmek için büyük bir atılım" olarak nitelendirdi.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ