29 Kasım 2020 Pazar 07:44

Sudanlılardan İsrail’e sosyal medyada “Hoş geldiniz kardeşler!” mesajları

İsrail ile Sudan arasındaki ilişkilerin normalleşeceğinin açıklanması, Afrika ülkesi vatandaşlarında heyecan yarattı. Birçoğu sevincini sosyal medyada dile getirdi.

Dünya 464 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

On binlerce Sudanlı, İsrail Dışişleri tarafından yürütülen Arapça sosyal medya hesaplarına, İsraillilere ‘kardeş’ olarak seslendikleri, birçok fotoğraf ve video içeren sevinç mesajları gönderdi. Birçok sosyal medya kullanıcısı, İsrail ile barışı desteklemek için gönderdikleri mesajlarına, ülkeyi ziyaret etmeye ne kadar hevesli olduklarını belirtmek amacıyla pasaportlarının fotoğraflarını da ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Arapça Yeni Medya Bölümü Başkanı Yonatan Gonen, tepkilerin muhteşem olduğunu belirtti. Gonen, “Hafta sonunda Sudanlı vatandaşlardan gelen heyecan dolu mesajlara yetişmekte çok zorlandık. Bunlar hoş karşılama mesajları,” diyerek ekledi, “Aslında son aylarda Sudan vatandaşlarından İsrail’e olumlu ve cana yakın mesajların sayısında artış olmuştu.”

Ahmed adındaki bir kullanıcı Dışişleri Bakanlığına gönderdiği mesajda, “İkinci vatanınıza hoş geldiniz,” yazdı. Moussa adındaki diğer bir kullanıcı, “Barıştan güzel ne olabilir? Bilgi ve teknoloji ülkesi İsrail, kalbimizdedir. Sizlere Sudan’dan sevgilerimi gönderiyorum” şeklinde paylaşım yaptı. Afara adındaki bir kullanıcı da mesajında “Bir Sudanlı olarak, sizlerle normalleşmeden dolayı çok mutluyum ve İsrail’i ziyaret ederek kültürünü yakından tanımak için sabırsızlanıyorum” yazdı.

Bunlara rağmen, az sayıda Sudanlı, bunun sadece devletler arasında ‘kağıt üzerinde bir barış’ olduğunu ve halkı etkilemeyeceğini söyleyerek, karşı olduklarını ifade ettiler. Onlara göre Sudanlıların İsrail’e karşı düşmanlığı hiçbir zaman yok olmayacak.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL