16 Mayıs 2021 Pazar 08:37
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Meri Çevik Simyonidis’in ‘Bir Masalmış İstanbul’ kitabı tanıtıldı

Nişantaşı’nda her fırsatta keyifle ziyaret ettiğim, elde ettiği kâr ile sokak hayvanlarına mama ve tedavi desteği veren hayvan dostu kitapevi Koala’da, 31 Ekim’de ödüllü gastronomi ve kültür çalışmalarıyla tanınan Meri Çevik Simyonidis’in Sander Yayınlarında çıkan ‘İstanbul Kokulu Mutfaklar’ın ikinci kitabı ‘Bir Masalmış Geçen Yıllar’ kitabının tanıtımı yapıldı.

Elda SASUN Toplum 1239 görüntüleme
4 Kasım 2020 Çarşamba

Kitabı tanıtırken bizlere ekrandan sunduğu duygusal çekimler, sıra dışı İstanbul manzaraları eşliğinde Simyonidis’in söyleşileri ile tanıtılan eskilerin özlenen tatlıları ve sofraları ile dolu bir İstanbul yolculuğuna çıktık. Gastronomi odaklı kitap, aralarında ünlü Pandeli Restoranı sahibi Pandeli Çobanoğlu, Yazar Halit Kakınç, Yazar Mario Levi, Türkiye Lezzet Hareketi Başkanı gastronomi yazarı Vasfi Pakman, aranjör ve müzik insanı Nino Varon gibi İstanbul sevdasını yüreğinde yaşayan 32 İstanbul beyefendisinin farklı hayatlarını, çocukluk, gençlik ve aile bireylerini, evlerindeki mutfak anılarını içeriyor. Bu değerli projeyi daha önce 32 kadın ile gerçekleştiren Simyonidis erkeklerin de en az kadınlar kadar söyleyeceği çok şey olduğunu düşünerek yola çıkmış. Söyleşi yaptığı kişiler farklı statü, farklı din ve meslekten, farklı köklere sahip, farklı semtlerde yaşamış kişiler. Kitabın sayfalarını çevirirken bazen karşılıklı sohbetler halinde, bazen yazışarak ama mutlak yaşanmış şahitliklerinin, itirafların, kişiye ait gerçek anı ve hayat hikâyelerini paylaşıldığı iki eski dost gibi biraz yenilere, biraz eskilerle bir çeşit zaman yolculuğunda gibisiniz. Simyonidis yaptığı konuşmada, “Onları aklımda ve kalbimde iyice filtreledikten sonra, geriye kalanları siz okuyucularımla paylaştım” diyerek duygularını dile getirdi.

Kitap İstanbul’un renkli yaşamına dokunurken, değişik kokusunu, günümüze kadar gelen kimi marka olmuş ünlü restoranların kimliklerini, lezzetlerini, yapıkları işe duydukları aşkı da yansıtıyor. Kitabı imzalatmak için bekleyenlerin övgü dolu sözleri ve alkışlarla biten bu güzel gün sonunda Simyonidis’e yürekten başarılar diledik.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ