27 Kasım 2021 Cumartesi 11:37

İş Sanat’tan 21. sezona ‘Dijital Merhaba’

İş Sanat, sahnesinde kayda alınacak yeni konser ve etkinliklerden oluşan programı 5 Kasım’dan itibaren yayınlanmaya başlıyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat 5628 görüntüleme
4 Kasım 2020 Çarşamba

Klasik müzik konserlerinden yerli projelere, hikâye ve şiir dinletilerinden, masal tiyatrosuna, tiyatro okumalarından sanal sergilere uzanan pek çok etkinliğin yer aldığı 21. sezon etkinlikleri, İş Sanat’ın sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz izlenebilecek. Büyüklere yönelik programlar yayın günü 20.30’dan, çocuklara yönelik olanlar ise saat 15.00’ten itibaren izleyici ile buluşacak.

İş Sanat, 21. sezonunu besteci ve orkestra şefi Serdar Yalçın yönetiminde, çoğunluğu bağımsız çalışan müzisyenlerden oluşan İstanbul Ensemble konseri ile başlatıyor. Hakan Şensoy’un yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası konseri ise İş Sanat ve Milli Reasürans işbirliğinde 12 Kasım’da gerçekleşecek. Parlayan Yıldızlar serisinden tanıdığımız genç çellist Poyraz Baltacıgil, 16 Kasım akşamı piyanist Barış Büyükyıldırım’ın eşliğinde bir resital verecek. Sezon boyunca Iraz Yıldız, Demirhan Gökbudak, Ferhat Can Büyük gibi genç sanatçılar bu seride yer alacaklar.

ŞİİR VE HİKÂYE DİNLETİLERİ DEVAM EDİYOR

İş Sanat’ın gelenekselleşmiş şiir ve hikâye dinletileri de dijital platformlar üzerinden devam edecek. Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı Türk edebiyatınınusta kalemlerinin eserlerinin yer aldığı dinleti serisi Sait Faik Abasıyanık hikâyeleri ile 9 Kasım’da izlenebilir Şiir ve hikâye dinletileri Nâzım Hikmet, Gülten Akın, Attila İlhan gibi isimlerle devam edecek.

ÇOCUKLARA EĞLENCELİ MASALLAR

Çocuklar masalların büyülü dünyasını İş Sanat ile yeniden keşfedecek. ‘İş Sanat Masal Tiyatrosu’, Lerzan Pamir’in yönetmenliğinde oyuncular Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın’ın canlandıracağı ‘Kırmızı Başlıklı Kız’, ‘Prenses ve Bezelye Tanesi’, ‘Hansel ve Gretel’, ‘Çizmeli Kedi’ ve ‘Karlar Kraliçesi’ gibi klasik dünya masalları, 21. sezon boyunca çocuklarla birlikte olacak.

***

Nazlı Gürlek Hodder’in ‘Bedende/ In The Body’ sergisi

Evliyagil Dolapdere, Nazlı Gürlek Hodder'ın ilk kişisel sergisi ‘Bedende’yi 7 Kasım -10 Ocak 2021 tarihleri arasında ağırlamaya hazırlanıyor. ‘Bedende’, ekoloji ile ilişki içinde bedenselleşme pratikleri üzerine araştırmasını içeriyor. Sergide 2018-20 yılları arasında yapılmış resimler, desenler, kolajlar, enstalasyonlar ve video yer alıyor. İşler, sanatçının, özgürlük, irade, direnç ve güçlenme pratikleri geliştirme amacıyla doğada ve atölyesinde kendi başına gerçekleştirdiği ritüellerin izlerini taşıyor. Eko-feminizm, yeryüzünün bedeni ile insanın bedeninin birliği, şifa ve direniş aracı olarak sanat, sanatçının odağındaki konuları oluşturuyor. Hodder, sergisinde volkanik taşlar, toprak, bakır ve bitkisel yağlar gibi yeryüzü kaynaklı malzemeler kullanarak ürettiği yerleştirme ve objeleri, resmettiği kâğıt ve tuval yüzeyler ile bir araya getiriyor.

***

‘Lathyrus’un Sabahı’ için son günler

ArtSümer, The Empire Project iş birliğiyle düzenlenen Banu Birecikligil’in ‘Lathyrus’un Sabahı’ başlıklı kişisel sergisi 14 Kasım’da sona eriyor.

Birecikligil’in yeni resim ve heykellerinden oluşan sergi, temel sosyal ihtiyaçlarımız olan insan teması, aidiyet duygusu, sıcaklık, süreklilik, topluluk hislerini ve şu anda içinde bulunduğumuz tecrit ve yalnızlık duygusunu hafifletme arzumuzun barındırdığı tehlikeleri vurgulayarak, güncel sosyal/sağlık ikilemine bir paralellik kuruyor. Sanatçının yedinci kişisel sergisi, adını bezelye ailesinin oldukça zehirli bir üyesi olan Lathyrus bitkisinden alıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental