16 Mayıs 2021 Pazar 09:56
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Holokost kurtulanı ve Nazi sempatizanının oğlu dost oldu

Annesi ve kız kardeşi Auschwitz’de vefat eden Simon Gronowski, dostluk kurduğu Nazi sempatizanının oğlu olan Koenraad Tinel için ‘‘Her birimiz iki uç noktadaydık. Ben kurbanların, o ise cellatların yanındaydı’’ dedi.

Dünya 1158 görüntüleme
5 Kasım 2020 Perşembe

Gronowski, Brüksel’de Naziler tarafından tren vagonuna yerleştirildiğinde 11 yaşında olduğunu, mucizevi bir şekilde trenden atlayıp kaçtığını fakat annesinin ve kardeşinin kurtulamadığını belirtti. Aynı zamanda Tinel ise Gent’te yaşıyordu. Kardeşleri Nazi askeriydi ve SS subaylarına büst yapıyorlardı. 

Yetmiş yıldan fazla bir süre önce aileleri nefret ve savaş yüzünden bölünen Gronowski ve Tinel, 80’li yaşlarında memleketleri Belçika’da dostluk kurmaya karar verdiler. Avukat ve caz piyanisti olan Gronowski, Reuters’e ‘‘Tinel ve ben anlamadığımız bir savaşın ezdiği iki çocuktuk’’ dedi. 89 yaşındaki Gronowski ve 86 yaşındaki Tinel 2012 yılında Belçikalı kuruluşlar, Union des Progressistes ve Juifs de Belgique vasıtasıyla savaş zamanı deneyimlerinin anılarını yayınladıklarında tanıştılar.

Geçen ay Brüksel’deki kardeş üniversiteler VUB ve ULB  her iki adama da eşsiz dostlukları, umudu ve barışı sembolize ettiği için fahri doktora ünvanı verdi. Brüksel’deki Tour & Taxis sergi salonunda Tinel’in yanında oturan Gronowski, ‘‘Tinel bir arkadaştan fazlası, o benim kardeşim’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ