12 Mayıs 2021 Çarşamba 03:59
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

ABD başkanlık seçimleri: Oy sayımında sona yaklaşılıyor

ABD´de Donald Trump ile Joe Biden´ın yarıştığı 59. başkanlık seçimine oy sayımı tartışmaları yol açtı. Trump posta yoluyla oy kullanımında hile yapıldığını belirtirken, Biden bütün oyların sayılmasını istiyor. Son gelen bilgilere göre Biden kritik eyaletlerden Georgia´da önde götürüyor, Pensilvanya´da da çok küçük bir farkla önde.

Dünya 1676 görüntüleme
6 Kasım 2020 Cuma

Amerika’da bu zamana kadar en çok oyun kullanıldığı başkanlık seçimi olan 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım günü yapıldı. Seçimlerin üzerinden üç gün geçti, şu anda her iki aday da Seçici Kurul'da yeterli sayıda olan 270 delegeye ulaşamadı.

 Georgia, Kuzey Carolina, Arizona, Nevada ve Pennsylvania'dan çıkacak sonuçların belirleyici olacağı seçimde ilk sonuçlara göre Biden, rakibi Trump'ın önünde götürdüğü yarışta zafere yakın olan isim.

Posta yoluyla kullanılan oylarda hile yapıldığını iddia eden Trump, bazı eyaletlerdeki seçim sonuçlarını yargıya taşırken Biden'ın ise henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldığı görüldü.

Oy sayım süreci devam ederken Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Trump, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığını yasal oylar ile kolayca kazanıyorum. Gözlemcilerin herhangi bir şekilde ve biçimde işlerini yapmalarına izin verilmediğinden, bu süre içinde kabul edilen oyların yasa dışı olarak belirlenmesi gerekiyor. Yüksek Mahkeme karara varmalı" ifadelerini kullandı. Twitter ise; 2020 ABD Seçimleri'nde Demokratların adayı Joe Biden'ın gerisinde kalan ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden paylaştığı son 6 paylaşımdan 5'ini manipüle bilgi ve yanlış yönlendirme yapabileceği gerekçesiyle etiketledi.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU