16 Mayıs 2021 Pazar 08:50
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Holokost’un başlangıcı ‘Kristal Gece’

1938 yılı 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece Naziler, Yahudilere ait ne kadar ev, işyeri ve sinagog varsa hepsini aynı anda ateşe verdi.

Dünya 1282 görüntüleme
9 Kasım 2020 Pazartesi

15 Eylül 1935’te Nürnberg’de yapılan Nazi partisi kongresinde Hitler tarafından, gerçek vatandaşların yalnızca damarlarında Alman kanı taşıyanlar olduğuna dair ‘kanı koruma yasası’ (Blutschutzgestz) çıkarıldı. Böylece, Almanya’da saf ırktan olmayan herkes düşman ilan edildi.

 Bundan 3 yıl sonra 1938’de ise, Almanya ve Avusturya 24 saat boyunca yüzlerce Yahudi’nin öldürülüp, binlercesinin dövüldüğü ve tutuklandığı, Yahudi okul, hastane ve iş yerlerinin yıkıldığı, 267 sinagogun yakıldığı ve Tevratların ateşe verildiği ‘‘Kristal Gece (Kristallnacht)’’ yaşandı. Yahudi Soykırımının başlangıcı olarak görülen olay üzerinden 82 yıl geçti. Yahudi Dünyası tarafından her yıl 9 Kasım akşamı, yaşanan bu olay için anma etkinlikleri düzenleniyor.

 Geçen 82 yılın ardından Amerika ve diğer kıtalar da olmak üzere Yahudilere yapılan ‘Kristal Gece’ ve ‘Holokost’un unutulmaya başlandığı ve çoğu kişinin bu vahşeti hiç duymadığı yapılan anketlerce anlaşıldı. Bu sebeple Yad Vaşem, Holokost’u öğretmek amacıyla yenilikçi yöntemler konusunda uluslararası üne sahip olan Londra Üniversitesi Akademisi ile işbirliği yaptı.

Yad Vaşem kurs yöneticisi Sandra Rosenfeld, ücretsiz çevrimiçi kursun hazırlanmasının yaklaşık iki yıl sürdüğünü belirtti. Başlangıçta eğitimcilere özel olarak hazırlanan programın, ebeveynler, büyükanne ve büyükbaba gibi gelecek nesillere Holokost’u öğretmek isteyenlere yardımcı olacak, herkesin kullanımına açık bir sistem olacağı duyuruldu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ