13 Nisan 2021 Salı 19:20
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Amerikan Yahudilerinin korkusu: Başkan kim olursa olsun, önyargı ve bölücülük devam edecek

Dünya 755 görüntüleme 1 yorum
11 Kasım 2020 Çarşamba

Yorucu bir kampanya ve tartışmalı bir seçim sürecinin ardından, Amerikan Yahudileri iki konudan emin: Ülke 4 yıl önce olduğu kadar bölünmüş halde ve Demokrat Joe Biden gerekli oyu kazanmış olsa da on milyonlarca kişi desteğini, değerleri kendi değerlerinden çok öte olduğuna inandıkları bir başkan olan Donald Trump’a verdi.

Boston Yahudi Toplumu İlişkiler Konseyi Başkanı Jeremy Burton, “İnanılmaz derecede bölünmüş bir ülkeyiz; bunu dünden önce de biliyorduk, bugün de biliyoruz. Yahudi toplumunda bunun Trumpçılığın dev bir reddi olacağını ümit eden bazı kişiler vardı fakat Temsilciler Meclisi veya Senato’da sonuç ne olursa olsun, bu büyük bir reddetme değil” diyerek hayal kırıklığını ifade etti.

Liberal Yahudiler, bu durumun Trump yenilmiş olsa da temsil ettiği ideolojinin kalıcı olduğu anlamına gelmesinden korkuyorlar. Trump’ın göçmen ve mülteciler hakkındaki katı politikalarının ve geçtiğimiz dört yıldaki antisemitizm artışının ülkelerinin büyük bir bölümü tarafından desteklendiği ya da buna göz yumulduğundan endişe ediyorlar.

Destekçileri Trump’ın nefreti yok ederek, bir dizi İsrail yanlısı hareket ile Yahudi çıkarlarını koruduğunu söyleseler de bazı Yahudiler onu antisemitizme uygun bir ortam yaratmakla suçluyor

Michigan Üniversitesi tarih profesörü olan Deborah Dash Moore, Michigan’ın batısındaki Grand Rapids şehrinde Yahudi mezar taşlarının Trump taraftarı grafitilerle tahrip edilmesine dikkat çekti. Seçim gününden hemen önce fark edilen vandalizm nefret suçu olarak değerlendirilmese de, Moore bunun Amerika’da yeni oluşan bir tür antisemitizm kabulüne işaret ettiğine inanıyor.

Siyahi haham, yazar ve aktivist, MaNishtana paylaştığı tweet’inde, seçimi kim kazanırsa kazansın, “ülkenin ruhu İÇİN savaşmadığımızı, ülkenin RUHU ile savaştığımızı” gösterdiğini ifade etti. MaNishtana, Trump’ın yapmış oldukları dikkate alındığında, kazandığı oyların Amerika’nın köle geçmişini ve kurumsallaşmış ırkçılığını yansıttığını düşünüyor.

JTA gazetesine yaptığı açıklamada MaNishtana, “Bu, Yahudilere artık uyanıp dikkat etmelerini göstermeli. Çünkü bu ‘uygar’, ‘ilerici’, ‘modern’ ülke Amerika’nın doğasında burada başka bir Holokost, Engizisyon veya Haçlı Seferi’nin gerçekleşmeyeceğini gösteren hiçbir şey yok” dedi.

Cumhuriyetçi Yahudiler ise insanların kimi destekleyeceklerine birçok farklı sebep ile karar verdiklerini ve tüm Trump taraftarlarını ırkçı olarak yaftalamanın haksızlık olduğunu söylüyorlar.

Amerikan Haredi Yahudileri Sözcüsü Haham Avi Shafran, Yahudiler siyasi yelpazenin neresinde olurlarsa olsun, ülkenin bölünmüşlüğünün, ideolojik kutuplaşmanın ve bununla gelen aşırıcılığın Yahudiler için iyiye işaret olmadığından endişe ediyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ