25 Temmuz 2021 Pazar 18:12
Radisson

Biden Ortadoğu ittifaklarını yeniden şekillendirmeyi planlıyor

Uzmanlar, yeni başkanın bölge için çok farklı bir gündemi olduğunu belirtiyor.

Dünya 2175 görüntüleme
13 Kasım 2020 Cuma

Seçilen yeni ABD Başkanı Joe Biden’a Twitter’da diğer ülke başkanları tarafından tebrikler yağarken, ABD’nin müttefiklerinden biri bariz bir şekilde sessiz kaldı. Dünyanın en güçlü Müslüman liderlerinden biri olan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, seçim sonuçlarının belli olmasından ancak 24 saatten fazla bir süre geçmesinin ardından, ‘‘Başkan Biden’a ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dost canlısı halkına en iyi dileklerimle’’ şeklinde mesaj attı.

Suudi Arabistan’ın, yeni başkanı kabul etme konusundaki tereddütleri, yeni yönetimin politikalarının çok daha az dostça olacağı endişesini yansıtıyor. Başkan Donald Trump ile dört yıl süren yakın ilişkilerin ardından Suudi Arabistan ve bölgesel müttefikleri, Biden'ın bu ilişkileri tersine çevirip İran'a yaklaşıp yaklaşmayacağını merak ediyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ortaklarının eski başkan Barack Obama ile yaşadığı gergin ve bazen de çekişmeli ilişki, Trump yönetiminde yakın bir dostluğa dönüşmüştü. 

Bu arada Biden, Ortadoğu’da farklı bir yol izleyeceğinin sinyallerini verdi. ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Suudi Arabistan'ı insan hakları konusundaki başarısızlıkları nedeniyle "parya" ilan edeceğini ve krallığa silah satışını durduracağını belirtti. Ayrıca Biden, Obama’nın 2015 yılında Suudi Arabistan’ın baş düşmanı İran, diğer bazı Körfez ülkeleri ve İsrail ile kurduğu İran nükleer anlaşmasının yeniden müzakere edileceği bildirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel