24 Haziran 2021 Perşembe 15:14
Mett Hotel
Mett Hotel

Suudi gazeteci Usame Yamani: "Mescid-i Aksa Camii Kudüs´te değil"

Suudi haber kuruluşu Okaz´da yer alan bir makalede Yamani, caminin aslında Suudi Arabistan´ın Mekke yakınlarındaki Al Ju´ranah´da bulunduğunu iddia ediyor.

Dünya 2050 görüntüleme
17 Kasım 2020 Salı

Yamani, iki bölge arasındaki karışıklığın, birçok tarih kitabında Mescid-i Aksa'nın Kudüs'te bulunduğunu belirtmesinden kaynaklandığını iddia etti. Yamani, ‘‘Kudüs bir şehirdir. Kudüs, Allah'ın Muhammed'e ve halifelere verdiği görevlerde belirtilen Mescid-i Aksa değildir. Mescid-i Aksa bir camidir. Müslümanlar namaz kılarken Mescid-i Aksa yönüne bakmıyorlar’’ dedi.

Yamani iddiasını, 691 yılında Mescid-i Aksa’yı inşa eden Emevi hanedanından beşinci halife Abdülmelik ile destekliyor. ‘‘Abdülmelik, kubbeyi Abdullah bin Zübeyr'in isyan etmesinden dokuz yıl sonra inşa etti ve yerel halkın Mekke'ye hacca gitmesini engelledi. O aşamada, Abdülmelik namazın yönünü Kudüs'e doğru değiştirdi’’ dedi.

Yamani ayrıca Abdülmelik için, "O zamanın amaçlarına hizmet eden siyasi düşüncelerden etkilendi. Bazen olayların dini inanç veya dini emirlere uymakla ilgisi olmaz’’ iddialarında bulundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental