15 Nisan 2021 Perşembe 14:20
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Nazi´nin torunu, Yahudi aileden alınan hırdavat dükkanı için özür diledi

Almanya’da iki çocuk babası Thomas Edelmann, Nazi dedesinin Yahudi karşıtı Nürnberg Yasaları sayesinde Yahudi bir iş adamından aldığı dükkan için iş adamının emekli öğretmen torunundan özür diledi.

Dünya 2068 görüntüleme
17 Kasım 2020 Salı

49 yaşındaki Edelmann, soy ağacını öğrenmek için baktığı MyHeritage adlı web sitesi sayesinde dükkanın asıl sahibinin torunu Hanna Ehrenreich’ı buldu. Hiç tanışmadığı büyükbabası Wilhelm’in eylemlerinden dolayı, özür dilemek için İsrail'deki emekli öğretmen ile temasa geçti. Edelmann ve Ehrenreich telefonda aileleri ve dükkanla ilgili sohbet etti.

 Edelmann CNN’e yaptığı açıklamada, ‘‘Dedemin zamanında vermiş olduğu kararlar şu anda beni ve ailemi etkiliyor’’ dedi. Ehrenreich, dükkanın eski siyah beyaz bir fotoğrafını daha önceki tabelalarıyla birlikte saklamış ayrıca 1980'lerde dükkanı ziyaret etmişti.

 CNN'e göre Thomas Edelmann tarafından ortaya çıkarılan Nazi vergi kayıtları, Yahudi mal sahibi Benjamin Heidelberger'in 1938'de Yahudi karşıtı Nürnberg yasalarının yürürlüğe girmesinin ardından Güney Almanya Bad Mergentheim'deki hırdavat dükkanını Nazi Wilhelm’e satmak zorunda kaldığını doğruladı. Bu yasalar, mülklerine el koymayı yasal hale getirerek Yahudileri ekonomik açıdan kısıtlamıştı.

Wilhelm’in torunları hala dükkanın ve bölgedeki diğer binaların sahibi konumunda. Fakat Thomas Edelmann aile işinde yer almıyor ve dükkanlardan kazanç sağlamıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ