16 Mayıs 2021 Pazar 09:03
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Polonya Yahudilerinin zengin tarihine ışık tutan uygulama

Polonya, Yahudi Galicia Müzesinin geliştirdiği yeni bir uygulama ile ülkenin Yahudi tarihine dikkat çekmek istiyor. Uygulamanın diğer bir amacı da, çoğunlukla Holokost ile bağdaştırılan ülkenin zengin geçmişinden daha fazlası sunabilmek.

Dünya 692 görüntüleme
18 Kasım 2020 Çarşamba

Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle ortaya çıkan uygulama, bugüne kadar sadece, Polonya Yahudi nüfusunun çoğunu yok eden, Holokost olaylarına odaklanmak yerine, dikkatleri ülkenin zengin Yahudi tarihine çekmeyi hedefliyor.

Galicia Müzesi Temsilcisi Tomasz Strug, ayrıca uygulamanın müzeye ulaşılabilirliği de kolaylaştırdığını belirterek, “Uzun bir zamandır, geleneksel programlarımızın ve her zamanki kitlemizin ötesine geçmek adına kolayca ulaşılabilecek çevrimiçi bir şey yapmayı düşünüyorduk. Ancak pandemi bir şeyleri değiştirdi. Karantina zamanları müzenin işleyişinin tek yolunun çevrimiçi erişim olduğunu anladıktan sonra, uygulamayla ilgili çalışmalar hızlandı” dedi.

Fotoğraf odaklı uygulama sayesinde müzenin fotoğraf sergileri daha güzel görülebiliyor; 19. yüzyıldan günümüze kadar olan, Yahudi ve Yahudi olmayan kaynaklardan elde edilmiş geniş çaplı nadir görüntüler sergileniyor. Fotoğraflar ayrıca, ‘1918 öncesi’, ‘savaşlar zamanı’, ‘Komünist dönem’ ve ‘1989 demokratikleşme sonrası’ şeklinde titizlikle dönmelere göre kategorize edilmiş. Böylece, sadece Holokost olaylarına değil Polonya Yahudilerinin olabildiğince farklı yönlerine de dikkat çekmeyi hedefliyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ